Primer enürezis nokturnanın atopi ile ilişkisi
The relationship of primary enuresis nocturna to atopy
  1. Tez No: 773284
  2. Yazar: ADEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Enürezis, işeme kontrolünün sağlanması beklenen yaşta, istemsiz ve uygunsuz idrar boşaltılmasının devam etmesidir. Toplum psikolojisi yönünden önemli bir hastalıktır. Etiyolojisinde pek çok faktör üzerinde durulmakla birlikte Primer enürezis noktumanın etiyolojisi ve fizyopatolojisi çok- açık değildir. Biz Çalışmamızda SB. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji polikliniğine başvuran enüretik çocuklarda, enürezis noktumanın etiyolojisinde atopinin ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada S. B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Polikliniğine gece işemesi şikayetiyle başvuran beş yaşından büyük 50 çocuk değerlendirilmiştir. Kontrol grubu olarak çeşitli nedenlerle Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran enürezis şikayeti olmayan benzer yaş grubundaki 25 çocuk alınmıştır. Bulgular: Çalışma grubunu oluşturan 50 hastanın 29'u (% 58) erkek, 21 'i (% 42) kızdı. Hastaların yaşı 7—15 yıldı (8,5:2,4 yıl). Yirmi beş çocuğu kapsayan kontrol grubununsa 15'i (% 60) erkek, 10'u (%25) kızdı. Yaşlan 7—14 yıldı yıl). Yaptığımız bu çalışmada yaş arttıkça enürezis sıklığı azalmakta olduğu saptandı. Çalışma grubunda aile öyküsü daha yüksek oranda (%70) saptandı, kontrol grubunda ise daha düşük oranda (%16) tespit edildi. Atopi ilişkisinin araştırılması için eozinofil sayısı, total immunglobulin E düzeyi ve deri testi iki grup arasında karşılaştırıldı. Deri testi yapılan 50 enüretik çocuğun 45'inde herhangi bir allerjen madde tespit edilememişken, beş çocukta allerjen saptandı. Bu çocukların ikisinde ev tozuna, birinde ağaca birinde depo akarına ve birinde de her üç maddeye karşı atopi tespit edilmiştir. Atopi tespit edilen PEN'M olan çocuklarda ikinci bir deri testi ile gıda alerjisi var mı araştırıldı, herhangi bir gıda alerjisi saptanmadı. Kontrol grubunda ise herhangi bir allerjen madde tespit edilmedi. Sonuç: Çalışmamızda kandaki spesifik IgE bakılmasından daha sensitif bir test olan deri testi uygulandığı halde istatiksel olarak anlamlı bir sonuç tespit edilmedi ve PEN etiyolojisinde atopinin etkisinin olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Enuresis is the continuation of involuntary and inappropriate urine discharge at the age at which voiding control is expected to be achieved. It is an important disease in terms of social psychology. Although many factors are emphasized in its etiology, the etiology and physiopathology of primary enuresis node is not very clear. We in Our Study SB. We aimed to investigate the relationship of atopy in the etiology of enuresis nocturnal in enuretic children admitted to Ankara Training and Research Hospital Pediatric Nephrology outpatient clinic. Materials and Methods: In this study, 50 children over the age of five who applied to the S. B. Ankara Training and Research Hospital Pediatric Nephrology Outpatient Clinic with the complaint of night urination were evaluated. As the control group, 25 children of similar age group, who applied to the Pediatrics Outpatient Clinic for various reasons and did not have enuresis complaints, were included. Results: Of the 50 patients in the study group, 29 (58%) were male and 21 (42%) were female. The age of the patients was 7—15 years (8.5:2.4 years). In the control group, which included 25 children, 15 (60%) were boys and 10 (25%) were girls. Age was 7—14 years years). In this study, it was determined that the frequency of enuresis decreased with increasing age. Family history was found at a higher rate (70%) in the study group, and at a lower rate (16%) in the control group. To investigate the atopy relationship, eosinophil count, total immunoglobulin E level and skin test were compared between the two groups. While no allergen could be detected in 45 of 50 enuretic children who underwent skin testing, allergens were detected in five children. Atopy was detected against house dust in two of these children, against tree in one, against storage mites in one, and against all three substances in one. A second skin test was used to investigate whether there was a food allergy in children with PEN with atopy, and no food allergy was found. In the control group, no allergen substance was detected. Conclusion: Although the skin test, which is a more sensitive test than blood specific IgE, was applied in our study, no statistically significant result was found and it was thought that atopy had no effect on the etiology of PEN.