Mesleki yardımlaşma sandıklarının ekonomi üzerindeki etkileri
Effects of vocational assistance chests on economy
- Tez No: 773291
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışanların birikimine katkıda bulundukları sermayeden hak ettikleri payı alamamaları yani gelir dağılımında adaletin sağlanamaması yanında uzun yıllar boyunca emeklerini arz etmelerinin karşılığı olarak arzu ettikleri refah seviyesi yüksek bir emeklilik hayatı sürdürememeleri tüm bireyler için önemli bir sorundur. Bu konu sadece hak ettiği refaha ulaşamayan vatandaşları değil aynı zamanda aile üyelerini de etkisi altına alarak toplumun bütününü ilgilendirmektedir. Emeklilik hayatında istediği refaha erişemeyen iş görenler kayıt dışı istihdama, güvencesiz ve denetimsiz işlerde çalışmaya razı olmaktadır. Emeklilik hayatında iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun, düşük ücret ile kötü çalışma şartlarına razı olmayan veya bu şartlarda çalışmaya razı dahi olsa istihdam edilmeyen bireyler, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin hayatlarını idame ettirememektedir. Her iki durumun da ortak yönü vatandaşların sağlıklarını kaybetmesine yol açmaktadır. Bu ise, istihdamı artıracak yatırımların yerini sosyal yardımların almasına, böylece kamu kaynaklarının verimsiz kullanılmasına neden olmaktadır. Bu durum ise mutlu bir topluma erişmenin önünde önemli bir problem teşkil etmektedir. Bu çalışmanın temelde iki ana amacı bulunmaktadır. Birinci amacı; dünyada ekonomik ve sosyal anlamda başarıya ulaşmış ülkelerin sosyal güvenlik sistemleri ve emeklilik sistemlerinin incelenerek mesleki yardımlaşma sandıklarına sistemde atfedilen önemi ortaya koymaktır. İkinci amacı; Türkiye genelinde faaliyet gösteren mesleki yardımlaşma sandıklarından OYAK, İLKSAN ve POLSAN'ın üyelerine sağladıkları ekonomik ve sosyal yardımların türlerini tespit etmek, yarattığı ekonomik etkileri analiz ederek refah artışı sağlama amacına yönelik değerlendirmede bulunmaktır. Bu ana amaçlara yönelik olarak öncelikle literatür taraması ve ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış, ayrıca faaliyet raporlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; İLKSAN ve POLSAN'ın üyelerine sağladıkları ekonomik ve sosyal yardımlar nominal olarak artmıştır. Buna karşılık OYAK, toplam varlıklarını ve üyelerine dağıttığı nemaları hem nominal ve hem de reel olarak artırmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important for all individuals that they are unable to get the share of the capital they are contributing to their wealth, which means that justice is not provided in the distribution of income, but they cannot maintain a high retirement life they desire for many years in return for their labor. This concerns not only the citizens who are unable to achieve the well-deserved well-being, but also the entire society by taking the influence of family members. Those who are not able to achieve the prosperity they want in their retirement life are willing to work in unregistered employment, unsecured and unsupervised jobs. Individuals who lack occupational health and safety in their retirement lives, who do not comply with low wages and poor working conditions, or who are not employed even if they are willing to work under these conditions, cannot sustain the lives of themselves and the people they are obliged to take care of. The common aspect of both situations is that citizens lose their health. This allows social aid to replace investments that will increase employment, thus inefficient use of public resources. This is a major problem in the way of reaching a happy society. This study has two main objectives. The first goal is to explore social security systems and pension systems in countries that have achieved economic and social success in the world, and to demonstrate the importance attributed to occupational aid crates in the system. The second objective is to identify the types of economic and social aid that OYAK, ILKSAN and POLSAN provide to members of OYAK, as they are seeking professional assistance that operates throughout Turkey, to assess the goal of achieving prosperity by analyzing the economic impact it has created. For these main purposes, the literature screening and relational screening method were used first, and activity reports were used. As a result of the research, the economic and social benefits they provide to members of ILKSAN and POLSAN have increased nominal. In response, the OYAK has increased its total assets and the humidity it distributes to its members both nominal and real.