Bireysel emeklilik sisteminin yurtiçi tasarruflar üzerindeki etkisi: Davranışsal iktisat açısından değerlendirme
The effect of the private pensin sysyem on domestic savings: Assesment of behavioral economics
- Tez No: 773295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın ana amacı bireysel emeklilik sisteminin davranışsal içgörüler açısından yurtiçi tasarruflar üzerinde etkili olup olmadığını, bireylerin tasarruf kararlarında rasyonel davranıp davranmadıklarını ve bireysel emeklilik sistemine katılma/ayrılma karar aşamasında bireylerin hangi faktörlerden etkilendiklerini araştırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde; tasarruf ve tasarruf davranışı, ikinci bölümünde; bireysel emeklilik sistemi ve tasarruflar üzerindeki etkisi, üçüncü bölümünde; davranışsal iktisat ele alınmıştır. Son bölümde ise; davranışsal iktisat açısından bireysel emeklilik sisteminin yurtiçi tasarruflar üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla İzmir örnekleminde yapılan anket verilerine yer verilmiştir. Çalışmanın bu son bölümünde ankete ilişkin veriler faktör analizi, fark analizi, ki-kare bağımsızlık testi ve lojistik regresyon analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş ve geliştirilen hipotezler sınanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; katılımcıların erteleme, belirsizlikten kaçma, aşırı güven, sürü davranışı, çerçeveleme etkisi ve zihinsel muhasebe etkileriyle tasarruf kararlarında rasyonaliteden uzaklaştıkları, dolayısıyla bireysel emeklilik sisteminin yurtiçi tasarruflar üzerindeki etkisinin oldukça sınırlı kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate whether the individual pension system is effective on domestic savings in terms of behavioral insights, whether individuals act rationally in their savings decisions, and which factors affect individuals during the decision to join/leave the private pension system. The study consist of four parts; first parts gives the information about saving and behavior, in the second part is about the private pension system and its effect on savings. The third part is about behavioral economics. The last part gives the survey data collected in İzmir to determine the effect of the private pension system on domestic savings in terms of behavioral economics are included. In this part of the study, the data related to the questionnaire were analyzed by factor analysis, difference analysis and independence test logistic regression. Analyzed using methods and the developed hypotheses were tested. The results show that the participants move away from rationality in their saving decisions with the effects of procrastination uncertainty avoidance, overconfidence, herd behavior, framing effect and mental accounting. Hence the effect of the private pension system on domestic savings is quite limited.