Yurtiçi tasarruflar ve bireysel emeklilik sistemi: Türkiye uygulaması
Domestic savings and the individual retirement system: Turkey keys
  1. Tez No: 593675
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bireysel emeklilik sisteminin Türkiye uygulaması ve yapısını inceleyerek sistemin Türkiye'deki yurtiçi tasarruflar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Kamu sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak ortaya çıkan bireysel emeklilik sistemi dünyada son yıllarda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminin ülkelerin yurtiçi tasarrufları üzerinde etkisinin olduğu pek çok çalışmada tespit edilmiştir. Büyümenin ve kalkınmanın finansmanında sermaye birikimi yetersizliği yaşayan gelişmekte olan ülkeler büyümelerinin sürdürülebilir olması için yurtiçi tasarruflarını arttırması gerekir. Gelişmekte olan ülkelerin yurtiçi tasarruflarını arttırmak üzere uyguladıkları politikaların en önemlisi bireysel emeklilik sistemini yaygınlaştırmak olmuştur. Bu kapsamda yüksek lisans tezi olarak sunduğum bu çalışmada bireysel emeklilik sisteminin Türkiye'deki uygulaması, yapısı, kurumsal ve hukuki düzenlemeleri ile yurtiçi tasarrufların Türkiye'deki seyri incelenmiştir. Bireysel emeklilik sistemi'ndeki hukuki düzenlemelerin Türkiye'de yurtiçi tasarruflar üzerindeki etkisi Dünya Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlenen nicel veri seti ile nitel karşılaştırmalı analiz olarak ele alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda Türkiye'de son on yılda yurtiçi tasarruflarda bir artış trendi olduğu bir başka ifade ile bireysel emeklilik sisteminin yurtiçi tasarrufları olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to investigate the effects of Private Pension System (PPS) on domestic savings rate in Turkey by examining the practice and structure of Private Pension System in Turkey. Private Pension System arising as supplementary of public social system has been in service both in developed and in developing countries in recent years. Although Private Pension System first arose to overcome the deficiencies in public social security system, it creates some effects on many macro-economic capacities of countries. It has been determined in many studies that the most important of these macro-economic variables is domestic savings. Developing countries which have capital savings inadequacy in financing of growth and development must increase their domestic saving rates in order to sustain their growth. The most important policy of developing countries to increase their domestic savings has been to popularize the Private Pension System. Within this scope, in the present study, which I have fulfilled as a master's thesis, Turkey practice, structure, institutional and legal arrangements of Private Pension System and its progress in Turkey have been investigated. The effect of legal arrangements in Private Pension System has been examined as a comparative analysis through quantitative and qualitative data sets collected from the World Bank and Turkish Statistical Institute data pool. As a result of this analysis, it has been determined that there has been an increase trend within the last ten years, in other words, Private Pension System has positively affected domestic savings.