Sürdürülebilir kalkınma arayışında yapay zekanın kullanılması
Using artificial intelligence in search of sustainnable development
  1. Tez No: 773297
  2. Yazar: SİBEL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÖLÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Ziraat, Science and Technology, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sürdürülebilir kalkınma kavramı insanların günlük hayattaki ihtiyaçlarını karşılarken bilinçli olması gerektiğini ve kendisinden sonraki nesillerin de ihtiyaçlarını karşılayabilmesini mümkün kılacak şekilde üretim ve tüketim gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etmektedir. Bu kapsamda çalışmada sürdürülebilir kalkınma kavramı ve sürdürülebilir kalkınma arayışında yapay zekâ kullanımı üzerinde durulmaktadır. Gelecekteki kuşakların temel ihtiyaçlarından ödün vermeden kullanımının sürdürülebilir olabilmesi için günümüzde pek çok araç yapay zekâ sistemleri ile çalışmaktır. Bu çalışma kapsamında ilk olarak sürdürülebilirlik kavramı ve sürdürülebilirliğin kuramsal temellerine yer verilmiş, ardından yapay zekâ ve sürdürülebilirlik ilişkisi üzerinde durulmuş, son kısımda ise sürdürülebilir kalkınma da kullanılan yapay zekâ algoritmasını akıllı sistem, akıllı binalar ve akıllı şehirler üzerinden anlatılmış ayrıca Türkiye'nin yapay zekâ stratejisi ve yapay zekanın sürdürülebilir kalkınmadaki rolü üzerine yorumlamalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda yapay zekâ destekli yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin, geri dönüşümü sağlanabilen ürünler kullanmanın, ülkelerin sürdürülebilirliği sağlayabilmeleri için teşvik edici politikalar geliştirmenin ve denetimin sağlayabilmenin sürdürülebilir kalkınma için önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable development states that people should be conscious while meeting their needs in daily life and that they should realize production and consumption in a way that makes it possible for future generations to meet their needs as well. In this context, the study focuses on the concept of sustainable development and the use of artificial intelligence in the search for sustainable development. In order for its use to be sustainable without compromising the basic needs of future generations, many tools today are to work with artificial intelligence systems. As part of this study the theoretical foundations of the concept of sustainability and sustainability is placed, and then the relationship of artificial intelligence and sustainability, focused on the last portion sustainable development artificial intelligence algorithm, intelligent systems, smart buildings and smart cities is explained on Turkey but also artificial intelligence, strategy, and interpretations on the role of artificial intelligence in sustainable development are reviewed. As a result of the study, it was emphasized that turning to artificial intelligence-supported renewable energy sources, using recyclable products, developing incentive policies for countries to ensure sustainability, and ensuring supervision are important for sustainable development.