Sismik verilerin değerlendirilmesi
Evaluation of seismic reflection data
  1. Tez No: 77330
  2. Yazar: SERMİN TOKATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜNGÖR TAKTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sismik veri işlemde sonuçta elde edilecek kesit stack ve göç kesitidir. Stack kesiti sıfir açılımlı sismik kesite bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın yeterli derecede sağlandığı varsayılarak göç işlemi uygulanır. Sıfir açılımlı sismik kesiti gerçekleştirmek yerine, NMO ve stack ile S/N oranı nı arttırmak ve elde edilen kesiti sıfir açılımlı sismik kesite bir yaklaşımdır. Yansıma sinyallerini kuvvetlendirmek için CDP uygulaması yapılır. NMO düzeltmesi sonucunda frekans bozulması gözlenir. Bu nedenle mute işlemi uygulanıp, stack işlemine hazır duruma gelinir. Bundan sonra bütün CDP gruplarında aynı işlem yapıldığında ise stack kesiti elde edilecektir. Stack işleminin kalitesini arttırmak amacıyla NMO düzeltmesi yapılmış sismik veriden rezidüel (kalıntı) statik düzeltmeleri uygulanır. Stack sonrasında bazı durumlarda ardışık yansımaları yok etmek ve ayrımlılığı arttırmak amacıyla ters evrişim uygulanabilir. Zamana göre değişen frekans süzgeçleri uygulanarak S/N oranı arttırılır. Son olarak genlik düzeltmeleri uygulanır.
Özet (Çeviri)
In seismic data processing, final section is a stack section and migration section. Stack section is an approximation to the zero offset seismic section. By assumption of satisfactory approximation migration process is applied. Instead of obtaining zero offset section, increasing S / N ratio by NMO and stack and taking the seismic section as an approximation to the zero offset section result in seismic method. To enhance reflections, CDP method is carried out. NMO correction results in frequency distortion. For this reason, mute is applied and this prepares the data for stacking. After the same process is applied to all CDP gathers and the stacked section is obtained. To increase the quality of stacking resudual static correction is applied to NMO corrected data. Some times to suppres multiples and increase resolution deconvolution process may be carried out after stacking. S/N ratio can be increased by frequency filters. Finally amplitude correction is made.