Bisphenol a'nın sıçan karaciğer dokusunda oluşturduğu hasara karşı lavandula stoechas'ın koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect of lavandula stoechas against the damage caused by bisphenol a in the liver tissue of rats
- Tez No: 773317
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Bisphenol A'nın karaciğerde oluşturduğu toksisiteye karşı Karabaş otu'nun koruyucu etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada 32 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her birinde 8 sıçan olacak şekilde Kontrol, LS (50 mg/kg LS yağı), BPA (50 mg/kg BPA) ve BPA+LS (50 mg/kg BPA + 50 mg/kg LS yağı) gruplarına ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Deney süresince (28 gün) Karabaş otu yağı intraperitoneal olarak, BPA ise oral gavaj yoluyla uygulandı. Çalışma sonunda sıçanlar anestezik madde verildikten sonra kalpten kan alınarak sakrifiye edildi. Serum örneklerinden ALT, AST ve total bilirubin değerleri ölçüldü. Karaciğer dokusunda MDA, SOD, TAS, TOS ve OSİ ölçümleri gerçekleştirildi. Ayrıca histolojik yapının gözlemlenebilmesi için hematoksilen ve eozin boyama yöntemi uygulandı. Bulgular: Yapılan serum incelemelerinde BPA grubunda AST düzeyleri kontrol grubuna göre artış gösterirken BPA+LS grubunda BPA grubuna göre anlamlı düzeyde azaldı (p = 0.10928). Ayrıca BPA+ LS grubunda BPA grubuna göre TB seviyelerinin de anlamlı olarak azaldığı görüldü. Doku analizleri incelendiğinde MDA düzeyinin BPA uygulanan gruplarda diğer gruplara göre anlamlı şekilde arttığı görüldü. SOD düzeyleri LS uygulanan gruplarda kontrole kıyasla arttı. Ek olarak BPA+LS grubunda BPA grubuna göre de anlamlı oranda arttığı görüldü. OSİ değeri incelendiğinde BPA grubunda kontrole kıyasla anlamlı artış olduğu gözlendi. Sonuç: Çalışmamızda Karabaş otu'nun BPA ile oluşturulan karaciğer toksisitesine karşı korucu etkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the protective effect of Lavandula stoechas against the toxicity of Bisphenol A in the liver. Material and Method: In this study, 32 Wistar Albino male rats were used. Eight rats each were divided into Control, LS (50 mg/kg LS oil), BPA (50 mg/kg BPA), and BPA+LS (50 mg/kg BPA + 50 mg/kg LS oil). No application was made to the control group. During the experiment (28 days), Lavandula stoechas oil was administered intraperitoneally, and BPA was administered by oral gavage. At the end of the study, rats were sacrificed by taking blood from the heart after an anesthetic agent was given. ALT, AST, and total bilirubin values were measured from serum samples. MDA, SOD, TAS, TOS, and OSI measurements were performed in liver tissue. In addition, hematoxylin and eosin staining methods were applied to observe the histological structure. Results: In the serum examinations, AST levels increased in the BPA group compared to the control group but decreased significantly in the BPA+LS group compared to the BPA group (p = 0.10928). In addition, TB levels were found to be significantly lower in the BPA+ LS group compared to the BPA group. When the tissue analyzes were examined, it was observed that the MDA level increased significantly in the BPA-treated groups compared to the other groups. SOD levels increased in the LS-treated groups compared to the control. In addition, it was observed that there was a significant increase in the BPA+LS group compared to the BPA group. When the OSI value was examined, it was observed that there was a significant increase in the BPA group compared to the control. Conclusion: In our study, it was determined that Lavandula stoechas has a protective effect against BPA-induced liver toxicity.