Astenozoospermik infertil erkeklerde sigara içiciliğinin AKAP4, SEMG1-2, KLK2 proteinlerine etkisi
The effect of smoking on AKAP4, SEMG1, SEMG2, KLK2 proteinsin asthenozoospermic men
- Tez No: 773320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İYİMSER ÜRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Astenozoospermi dünya genelinde yaklaşık 50-80 milyonu etkileyen erkek infertilitesinin önemli sebeplerinden birisidir. Bu çalışmada astenozoospermiyi ve sperm motilitesini etkileyen faktörler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya alınan hastalar 3 gruba ayrıldı.İlk grup sigara içen astenozoospermi hastalarından oluşuyordu. İkinci grupa ise sigara içmeyen astenozoospermi hastaları dahil edildi. Üçüncü grup da normospermik hastalardan oluşuyordu.Hasta grupları etiyolojik olarak astenozoospermiyi açıklayacak bir sebebi olmayan ve infertilite şikayeti ile başvuran kişilerdi. Her 3 grupta da yaş, fertilite öyküsü, sigara kullanım öykülerine dair veriler kayıt edildi.Bütün hastalara standart fizik muayene yapıldı. Semen analizi, hormon paneli (FSH, LH, Prolaktin, Testosteron, Estradiol) ve semen analizinden elde edilen sperm örneklerinden AKAP4, SEMG1, SEMG2 ve KLK2 proteinleri incelendi. Çalışmamızda sperm sayısının, motilitenin ve ileri motilitenin en fazla sigara kullanımı olan grupta etkilendiği görüldü. Bir diğer bulgu ise yaş ile motilite arasındaki negatif ilişki olmasıydı. Gruplar arasında sperm örneklerinden elde edilen ve motilite ile ilişkili proteinler arasında anlamlı bir fark bulunmaz iken özellikle AKAP4 proteinin sigara kullanımı olan grupta daha düşük eksprese edilmesi sigaranın yarattığı oksidatif stres ile ilişkili olabileceğini düşündürdü. SEMG proteinlerinin viskozite ile ilişkili olması nedeniyle ejakulat hacmi ile arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Yapılan çalışmalara rağmen sigaranın oksidatif stres dışında hangi mekanizmalarla motiliteyi etkilediği bilinmemektedir.Sonuç olarak astenozoospermik hastalarda sperm örneklerinden elde edilecek proteinler yardımıyla altta yatan neden gösterilerek infertilite tedavisi daha kapsamlı ve doğru yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Asthenozoospermia is one of the important causes of infertility affecting approximately 50-80 million men worldwide. In this study, we aimed to investigate the association between asthenozoospermia and the factors affecting sperm motility. The patients enrolled into the study were divided into 3 groups. First group was consisted of asthenozoospermia patient who smoke. In the second group asthenozoospermia patients without smoking were included.And the third group was the control group with normospermia patient.The patient groups were those who had no etiological reason to explain asthenozoospermia and had infertility complaints. In all 3 groups age, history about fertility, smoking were recorded. They were all underwent to standart physical examination.Semen analysis, hormone panel (FSH, LH, Prolactin, Testosterone, Estradiol) and AKAP4, SEMG1, SEMG2 and KLK2 proteins from sperm samples obtained from semen analysis were examined. In our study, we found that sperm count, motility and advanced motility were significantly affected in the smoking group. Another finding was the inverse relationship between age and motility. There was no significant difference between the motility-related proteins obtained from sperm samples between the groups, but the lower expresssion of AKAP4 protein in the smokers group suggested that it may be associated with oxidative stress caused by smoking. Since SEMG proteins are associated with viscosity, a significant correlation was found with ejaculate volume.As a result, infertility treatment may be more comprehensive and accurate by showing the underlying cause with the help of proteins obtained from sperm samples in asthenozoospermic patients.