Vekalet akdinin sona erme halleri
The reasons for the termination of the contract of mandate
  1. Tez No: 773347
  2. Yazar: ONURCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ, PROF. DR. FARUK ANDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Vekalet akdinin sona erme sebepleri, Türk Borçlar Kanunu'nun 512. ve 513. maddelerinde tek taraflı sona erdirme, ölüm, ehliyetin kaybedilmesi ve iflas olarak düzenlenmiştir. Vekalet akdinin bir borç ilişkidir. Türk Borçlar Kanunu'nun 131. maddesi ve devamında yer alan borcu ve borç ilişkisini sona erdiren sebeplerinin vekalet akdine etkisi öğretide tartışılmalıdır. Türk Borçlar Kanunu'nun genel hükümlerine göre borcu ve borç ilişkisini sona erdiren ifa, ibra, yenileme, alacaklı ve borçlu sıfatının birleşmesi, imkânsızlık, takas, zamanaşımının vekalet akdi üzerinde sonuçlarıyla birlikte akdin Türk Borçlar Kanunu'nun 512. ve 513. maddelerinde yer alan azil, istifa, ölüm, ehliyetin kaybedilmesi ve iflasın akdi sona erdirmesi ve sonuçlarının incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reasons for the termination of the contract of mandates are regulated as Unilateral Termination, Dismissal, Death, Bankruptcy in articles 512 and 513 of the Turkish Code of Obligations. Contract of mandates is a relation of the liability. The reasons for ending the debts or relation of the debts which is in the article 131 of the Turkish Code of Obligations and its continuation should be discussed in the doctrine. In addition to the reasons for the spatial termination, it is controversial in the doctrine that all of the reasons that terminate the contract in general provisions of the Turkish Code of Obligations can be applied in the contract of mandate and its associated results will be given to in my study at considering the provisions the Turkish Code of Obligations.