Roma Hukuku ve Türk Hukukunda vekalet akti
The Contract of mandate, in Roman ande Turkish Law
  1. Tez No: 94535
  2. Yazar: BELKIS UZUNLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN KARADENİZ ÇELEBİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Çağdaş Hukuklardaki vekâlet akdi, Roma Hukuku'ndaki vekâlet aktinden (mandatum) geniş ölçüde etkilenmiştir. Roma Hukuku'ndaki mandatum kavramı ile Türk Hukuku'ndaki vekâlet akdi arasında büyük benzerlikler bulunmaktadır. Günümüzde insanlar, iş hayatının yoğunluğu veya başka bir takım nedenlerle, her zaman kendi işlerini kendileri görememekte başka kişilere vekâlet vererek belli bir işin görülmesini veya idaresini sağlamaktadırlar. Vekâlet adı verilen bu akit türünde, bir kişi, menfaat ve iradesine uygun olarak, bazı işlerin yapılması veya idaresini, başka bir kişiden ister. İşin görülmesi için yetki veren kişiye, vekâlet veren veya müvekkil, işi müvekkilin menfaat ve idaresine uygun olarak yapan veya idare eden kimseye ise müvekkil adı verilir. Türk Borçlar Kanunu'nda bu akit 386-392 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Vekâlet, hukukî bir işin yapılması için verilebileceği gibi, maddi bir eylemin yapılmasına yönelik olabilir. Vekâlet akdi, aynı zamanda müvekkil dışında üçüncü bir kişinin yararına uygun olarak da kurulabilir. Bu akdin en önemli unsuru rızaî olması, yani tarafların birbirine uygun iradeler ile kurulur olmasıdır. Vekâlet akdinde vekil, işin idaresinde gereken bütün dikkat ve özeni göstermek ve başladığı işi bitirmek zorundadır. « Roma Hukuku'nda vekâlet akdi önceleri procuratio kurumu biçiminde ortaya çıkmış, lus gentium'un etkisi ile gelişmiş ve klâsik dönemden itibaren bilinen anlamda mandatum halini almıştır. Mandatum' da Roma'daki akit tipleri arasında rızaî akit grubuna giren bir akittir. 148Bu akitte da, iş gören her zaman borç altına girer, iş sahibi ise bazı hallerde borçlanırdı. Bu nedenle açılacak davalar, actio mandati directa ile actio mandati contrario biçimindedir. Roma ve Türk Hukuk'lannda vekâlet akdinin incelendiği bu çalışmada, kısaca, vekâlet akdinin Roma Hukuku'nda ortaya çıkışı, gelişimi, düzenlenme biçimi, tarafların hukukî durumları ve akdin sona ermesi ele alınmış, daha sonra Türk Hukuku'ndaki durum incelenmiştir. Son olarak da, bu iki hukuk sistemi arasındaki benzerlikler ve ayrılıklar saptanmaya çalışılmıştır. 149
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mandate in contemporary laws was influenced a great deal by mandate in Roman Law (Mandatum). There are lots of similarities between mandatum concept in Roman Law and mandate in Turkish Law. Today many people, due to the intensity of business life or some other kind of reasons, cannot always deal with their own jobs and give mandate to other people to have their jobs done. In this kind of contract called mandate, a person according to these benefits and will, ask another person to do or manage a job. The person who gives authority to do a job is called mandator, the person the job according to interest and will of mandator is called mandatory. In Turkish Depth Law this mandate is arranged between 386-392. Besides being given to full fill a law business mandate can also be given to deal with financial business. Mandate can also be given for the benefit of a third party instead of mandator himself. The most important point of this mandate is that it is consensual, that it is to say it is established with the similar wills of the two parties. In mandate, mandatory should pay necessary attention to deal with the business and finish the job. In Roman Law mandate first appeared as“procuration”institute, progressed with the influence of“lus Gentium”and since the classical period it took the form of“mandatum”in its present meaning.“Mandatum”is a kind of mandate that is among the group of consensual contract in Roman Mandate types. In this mandate the person who dealt with the business also went always into a dept but it was true for the mandator just for cases. For this reason the actions to be brought was in the form of“actio mandati directa”or“actio mandati contrario”. In this work in which mandates in Roman and Turkish Laws have been studied, briefly the appearance of mandate in Roman 150Law, its development, preparation of it, situations of parties in front of law and the cases in which mandate ends have been dealt with and then the situation in Turkish Law has been examined. Finally, the similarities and differences of these two law systems have been determined. 151