Telsiz üzerinden veri haberleşmesi için bir modem
  1. Tez No: 55150
  2. Yazar: MEHMET KARAKAYNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA LAMİ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
II TELSİZ ÜZERİNDEN VERİ HABERLEŞMESİ İÇİN BİR MODEM Yüksek Lisans Tezi Mehmet KARAKAYNAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1996 ÖZ Bu çalışmayla, mevcut halde veri haberleşmesi yapamayan VHF FM telsiz cihazları üzerinden veri haberleşmesi bir modem vasıtasıyla yapılmıştır. Ordumuzda ve emniyet teşkilatında mevcut çok yüksek frekanslı(VHF) telsiz cihazları veri haberleşmesi yapma kabiliyetinden yoksundur. Yapılan telsiz modem cihazı ile bu telsizler veri haberleşmesi yapabilme imkanı bulmuşlardır. Bu prototip telsiz modemin çalışma programları bilgisayar terminalleri kullanılarak yüklenmektedir. Bu özelliği ile modem cihazı aynı zamanda telsiz paket veri haberleşmesi çalışmaları için deney seti olma özelliğine de sahiptir. Bu telsiz modem cihazına Kaynak Modem adı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
III A MODEM FOR DATA COMMUNICATION OVER RADIO SYSTEMS. (M. Sc. Thesis) Mehmet KARAKAYNAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1996 ABSTRACT In this project, data communication carried out over VHF FM radio sets which could not perform data communication in current status. The very high frequency(VHF) radio sets which are being used by army and police are not capable of performing data communication. The radio modem which is made in this project provided the data communication features to the radios which mentioned above. The programs of the radio modems which are produced as a prototype are transfered by computer terminals. With this feature the modem set has a facility of being practicable set about radio paket data communication applications. This radio modem set is called as Kaynak Modem