Ebeveynlerin çocuklarına rutin çocukluk çağı aşılarını yaptırma durumları ile COVID-19 aşılarına karşı olan tutumları arası ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between parents' status getting vaccinated their children with routine childhood vaccine and their attitudes towards COVID-19 vaccines
- Tez No: 773350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Covid-19 enfeksiyonu, pandemi ilan edildiği tarihten (11 Mart 2020) itibaren tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Pandemiyle baş edebilmek için çeşitli tedavi yöntemleri ve aşı çalışmaları yürütülmüştür. Aşılama çalışmalarında hedef, popülasyonun en fazla kesimine ulaşabilmektir. Öte yandan 1840'lı yılların başlarında başlayan aşı karşıtı hareket engellenemeden artarak günümüze kadar ulaşmıştır. Covid-19 pandemisi ile aşı karşıtlığı yeni bir boyut kazanmış olduğundan bu çalışmada rutin çocukluk çağı aşılarına karşı aşı karşıtlığı/aşı tereddütü yaşayan ebeveynler ile tüm çocukluk çağı aşılarını yaptıran ebeveynlerin Covid-19 aşılarına karşı tutum ve davranışlarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 15 Ocak 2022– 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Gülveren Aile Sağlığı Merkezi, Ahmet Şefik Kolaylı Aile Sağlığı Merkezi, Mamak Türközü Aile Sağlığı Merkezi ve Ümmügülsüm Güçlüoğlu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 0-13 yaş arası çocuğu olan ve son 5 yıl içinde çocuğuna rutin aşılardan herhangi birini yaptırmamış olan 65 ebeveyn ve aynı aile sağlığı merkezlerine kayıtlı 0-13 yaş arası çocuğu olan ve son 5 yıl içinde çocuklarına tüm aşıları yaptırmış 152 ebeveyn dahil edilmiş ve aile hekimleri tarafından telefon aracılığıyla görüşülmüştür. 26 soru ve 2 ölçekten oluşan anket formu uygulanmıştır. Covid-19 aşılarından birini yaptırma durumları karşılaştırıldığında çalışma grubundakilerin %36,9 (n=24)'unun, kontrol grubundakilerin %86,8 (132)'inin herhangi bir aşıyı yaptırdıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Covid-19 infection has affected the whole world since the date of the declaration of pandemic (11 March 2020). Various treatment methods and vaccine studies have been carried out to cope with the pandemic. The aim of vaccination studies is to reach the largest segment of the population. On the other hand, the anti-vaccine movement, which started in the early 1840s, has reached the present day by increasing unhindered. Since the anti-vaccination has gained a new dimension with the Covid-19 pandemic, this study aimed to compare the attitudes and behaviors of parents who are anti-vaccine/vaccine hesitant against routine childhood vaccines and parents who have had all childhood vaccinations against Covid-19 vaccines. In our study, between 15 January 2022 and 31 May 2022, 65 parents who have children between the age of 0-13 and with no vaccination for last 5 years who registered Gulveren Family Health Center, Ahmet Sefik Kolayli Family Health Center, Mamak Turkozu Family Health Center and Ummugulsum Gucluoglu Family Health Center and 152 parents who have children between the age of 0-13 years and fully-vaccinated for last 5 years who registered to the same family health centers have incorporated into this study and called by family physicians via telephone. A questionnaire form consisted of 26 questions and 2 scales has applied to the participants. When the status of getting one of the Covid-19 vaccines was compared, it was seen that 36.9% (n=24) of the study group and 86.8% (n=132) of the control group had any vaccination.