University preparatory class students' intercultural awareness and their academic success
Üniversite hazırlık öğrencilerinin kültürlerarası farkındalık ve akademik başarıları
  1. Tez No: 773349
  2. Yazar: AYFER ÖZŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son dönemdeki küresel değişiklikler, çok kültürlülüğün ve kültürlerarasılığın oluşmasına sebep olmuştur. Eğitim alanı dahil toplumların tüm tabakaları dünyanın güncel kültürel durumundan etkilenmiştir. Çeşitli kültürel birikimden öğrencilerin bir arada olmasını gerektiren sınıfların sayısı artmıştır. Bugünün toplumunda yaşayabilmek için öğrenciler dahil tüm bireylerin kültürlerarası farkındalığa sahip olmaları daha önemli hale gelmiştir. Bu yüzden, öğrencilerin kültürlerarası farkındalıkları üzerine yapılan çalışmalar son yıllarda önem kazanmıştır. Bu çalışma, çokkültürlü bir üniversitedeki hazırlık sınıfı öğrencilerinin kültürlerarası farkındalıklarına odaklanmaktadır. Araştırma, hazırlık öğrencilerinin ne derece kültürlerarası farkındalığa sahip olduklarını incelemeyi hedefler. Ayrıca katılımcıların kültürlerarası farkındalıklarını belirleyen faktörleri araştırır. Buna ek olarak, öğrencilerin vize sınavlarındaki genel notları ve beceri bazlı notlarını etkileyen faktörler ele alınır. Araştırmanın katılımcıları Türkiye'nin Antalya ilinde çokkültürlü bir üniversitede İngilizce hazırlık okuyan öğrenciler arasından seçilmiştir. Araştırma, karma yöntemli araştırma olarak adlandırılabilir. Nicel kısmı anket ve vize notlarını içermektedir. Araştırmacı, nitel kısım için yarı yapılandırılmış görüşmeden yararlanmıştır. Analiz bölümü, nicel kısımda istatistiksel veri analizi ve nitel kısmında içerik analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, katılımcıların kültürlerarası farkındalıkları yüksektir. Ayrıca sonuçlar, öğrencilerin kültürlerarası farkındalıklarının yaş, yabancı sınıf arkadaşları ve yurtdışı deneyimi gibi faktörlere bağlı olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, öğrencilerin kültürlerarası farkındalıkları temel alındığında, genel vize notları ve beceri bazlı vize notları yaş, yabancı sınıf arkadaşları ve yabancı ülke deneyimi gibi faktörlerle korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recent global changes have resulted in the occurrence of multicultural and intercultural societies. All spheres of the communities including educational area have been affected by the current cultural status of the world. The number of the classes which require learners from various cultural backgrounds has increased. It has become more prominent for all individuals including learners to have intercultural awareness so that they can survive in today's societies. Therefore, studies working on intercultural awareness of students have gained importance in recent years. This current study focuses on the preparatory class students' intercultural awareness levels at a multicultural university. It aims to explore to what extent the university preparatory class students own intercultural awareness. It also examines the determining factors of intercultural awareness levels of the participants. In addition, the factors to which overall midterm scores and skills-based midterm scores of the learners are connected are scrutinized. The participants of the current research were chosen among the English preparatory class students at a multicultural university in Antalya province of Turkey. This study can be labelled as mixed-method research. Quantitative part included questionnaires and midterm scores of the learners. The researcher benefited from semi-structured interviews in the qualitative part. The analysis section was carried out by utilizing statistical data analysis in the quantitative part and content analysis in the qualitative part. The findings of the study showed that the participants of the study owned high levels of intercultural awareness. They also revealed that intercultural awareness levels are connected to the factors such as age, foreign classmates, and foreign country experience of the participants. In addition, the overall midterm scores and skills-based midterm scores of the participants showed correlation between age, foreign classmates, and foreign country experience of the students when intercultural awareness levels were taken as a basis.