12 yaş ve üstü çocuğu olan ebeveynlerin çocuklarına COVID-19 aşılarını yaptırma konusunda düşünce ve tutumları
Thoughts and attitudes of parents who have children aged 12 and over about getting their children vaccinated against COVID-19
  1. Tez No: 790751
  2. Yazar: KÜBRA TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM İCLAL BAYHAN, DOÇ. DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 pandemisiyle aşıların önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Pandeminin sona ermesi için yetişkinlerin aşılanması kadar çocukların da aşılanması önem teşkil etmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de 12 yaş ve üzeri çocuklara gönüllülük esaslı COVID-19'a karşı aşılanma hakkı tanınmıştır. Ebeveynlerin kararı bu konuda belirleyicidir. Ankara Şehir Hastanesi pediatri polikliniğine çocukları için başvuran 12 yaş ve üzerinde çocuğu olan ebeveynlerin COVID-19 aşıları hakkında düşünce ve tutumlarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Yüz yüze anket uygulanarak yapılan çalışmamız analitik tipte kesitsel bir çalışma olup 01.10.2022-30.11.2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi pediatri polikliniğine başvuran ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 500 ebeveyni kapsamaktadır. Araştırmacılar tarafından hazırlanan anket soruları, ebeveynlerin COVID-19 aşıları hakkında düşünce ve tutumlarını araştırmaya yöneliktir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler nitel veriler için sayı ve yüzde, nicel veriler için ortalama ve standart sapma, ortanca (minimum; maksimum) ile sunulmuştur. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram ve olasılık grafikleri ve Shapiro-Wilkinson testi ile incelenmiştir. Bağımlı değişkenlerin analizinde kategorik değişkenler için grupların karşılaştırılmasında Pearson Ki-kare testi ve Fisherin Kesin testi kullanılmıştır. Nicel verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında Student T-Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Purpose: With the COVID-19 pandemic, the importance of vaccines has emerged once again. Vaccination of children is as important as the vaccination of adults for the end of the pandemic. As in the world, children aged 12 and over are given the right to be vaccinated against COVID-19 on a voluntary basis in our country. The decision of the parents is decisive in this regard. We aimed to investigate the thoughts and attitudes of parents who have children aged 12 and over, who applied to the Ankara City Hospital pediatric outpatient clinic, about COVID-19 vaccines. Materials and Methods: Our study, which was conducted by applying a face-to-face questionnaire, is an analytical type cross-sectional study and includes 500 parents who applied to the Ankara City Hospital pediatric outpatient clinic between 01.10.2022 and 30.11.2023 and agreed to participate in the study voluntarily. The survey questions prepared by the researchers are aimed at investigating the thoughts and attitudes of parents about COVID-19 vaccines. SPSS 22.0 program was used in the statistical analysis of the data. Descriptive statistics are presented with numbers and percentages for qualitative data, mean and standard deviation for quantitative data, and median (minimum; maximum). The conformity of the variables to the normal distribution was examined by histogram and probability graphs and the Shapiro-Wilkinson test. Pearson Chi-square test and Fisher's exact test were used to compare groups for categorical variables in the analysis of dependent variables. Student T-Test was used to compare quantitative data between groups.