1960 sonrası Almanya'ya göç ve sinemaya yansıması, Fatih Akın sineması ve göç olgusu
Post 1960 migration to Germany and its reflection on cinema, Fatih Akın cinema and the phenomenon of migration
  1. Tez No: 773363
  2. Yazar: EREN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sinema geçmişten günümüze kitlelere ulaşmak için en etkili sanat dallarından birdir. Kitleleri etkilemek, yön vermek, farkındalık yaratmak, eğlendirmek, düşündürmek, bazen de sadece var olmak için kullanılan sinema sanatı, dijital platformlar ile birlikte, izleme alışkanlığında değişiklik gösterse de, izleyici için her zaman, cazibe merkezi ve ilgi odağı olmayı sürdürecektir. İzleyici alışkanlıklarının değişmesi gibi, sinemanın işlediği konularda, değişen dünya ve ülkelerle birlikte değişmektedir. Geçmişten günümüze zaten var olan“göç sineması”ve göç sinemasının işlediği konular, artık izleyici tarafından daha çok ilgi görmektedir. Elbette ki bunda, ülkeleri ayırt etmeksizin, ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel durumları belirleyici rol oynamaktadır. İzleyici bilinci artık çok daha seçicidir. Bu tez nitel bir tezdir. Amacı göç sinemasını, sinema dilini, özelliklerini ve rol model olarak Fatih Akın'ın sineması üzerinden, göç sinemasına olan ilginin gitgide neden arttığını, bu ilginin sinema için önemini, bu önemin ise göç sinemasının başından beri popüler kültür ile iç içe olduğunu inceleyerek, Fatih Akın'ın“göç sineması”sinemacısı değil, bakış açısı sebebiyle,“Dünya Vatandaşı”, sinemada ele aldığı konular, bunları işleyiş biçimiyle de,“ Uluslararası Sinemacı”olduğunu savunmaktadır. Bu tez Fatih Akın'ın filmleri incelenerek, uluslararası sinemacı bakış açısı üzerinden sonuçlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema is one of the most effective art branches to reach the masses from past to present. The art of cinema, which is used to influence the masses, to give direction, to create awareness, to entertain, to make them think, and sometimes just to exist, will always continue to be a centre of attraction and focus of attention for the audience, even if it changes in viewing habits with digital platforms. Just as audience habits change, the subjects covered by cinema change with the changing world and countries.“Migration cinema”and the subjects covered by migration cinema, which have already existed from the past to the present, are now attracting more attention from the audience. Of course, the economic, social and cultural conditions of the countries play a decisive role in this, regardless of the countries. Audience consciousness is now much more selective. This thesis is a qualitative thesis. Its aim is to question the factors that feed migration cinema by examining why the interest in migration cinema is increasing, the importance of this interest for cinema, and how this importance popularises migration cinema through Fatih Akın's cinema as a role model. He argues that Fatih Akın is not a“migration cinema”filmmaker, but a“World Citizen”due to his point of view, and an“International Filmmaker”in the way he handles the subjects in cinema and the way he handles them. This thesis will be concluded by examining Fatih Akın's films from the perspective of an international filmmaker.