Erken cumhuriyet döneminde politika ve tıbbi söylem ittifakının soykütüğü
The generacy of the alliance of policy and medical discourse in the early republic period
- Tez No: 773364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, Sociology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, tıbbi söylemin siyaset ve toplumsal söylemlerle olan bağını ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Gündelik bilgi veya siyasal dilde ileri sürülen kavramların tıbbi bir kullanıma dayanması dikkat çekicidir. Değişim ve düzene işaret etmek için kullanılan biyolojik organizma fikrini toplumsal söylemde sosyal tıp ve makine pekiştirir. Buna neden olan unsur, doğayı mekanik görerek canlı bir nesne gibi ele alıp inceleme isteğinde yatar. Bu şekilde zihinlerde yer edinen mekanik ile organik olma arasında ittifak kurulur. Birinci bölümde, organizma fikrinin temel unsurları ve kullanımları Batı siyaset felsefesindeki örneklerden yola çıkılarak anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, bu fikirlerin ulusal düzeyde nasıl anlaşıldığı ve hangi amaçla kullanıldığına dair bir resim çizilecektir. Özellikle organizma fikrinin sosyal tıpla taçlandırıldığı iddiası erken Cumhuriyet (1923-1945) dönemi üzerinden anlatılacaktır. Organizma fikrinin tıp söylemindeki işlevi siyasal karşılıklarına da bilimsel bir meşruiyet sağladığı bu bölümün temel iddiasıdır . Üçüncü bölümde ise, Cumhuriyet'in ilanından kısa bir süre öncesinden başlayarak tıbbi söylemin toplum ve iktidar için nasıl kullanıldığına dair eleştirel bir söylem analizi ve bir soy-kütük çalışması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the connection of medical discourse with politics and social discourses. It is noteworthy that the concepts put forward in casual knowledge or political language are based on a medical use. Social medicine and machinery reinforce the idea of the biological organism used to signify change and order in social discourse. The factor that causes this lies in the desire to treat nature as a living object by seeing it mechanically. In this way, an alliance is established between the mechanical and organic that takes place in the minds. In the first chapter, the basic elements and uses of the idea of organism are tried to be explained by starting from the examples in Western political philosophy. In the second part, a picture will be drawn of how these ideas are understood at the national level and for what purpose they are used. In particular, the claim that the idea of organism was crowned with social medicine will be explained through the early Republic (1923-1945) period. The function of the idea of organism in medical discourse is the main claim of this section that it provides a scientific legitimacy to its political counterparts. In the third part, a critical discourse analysis and genealogy study will be made on how medical discourse is used for society and power, starting from a short time before the proclamation of the Republic.