The impact of marketing mix strategies on consumer buying behavior in bookselling industry
Pazarlama karma stratejilerinin kitap sektöründe tüketici satın alma davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 773378
  2. Yazar: AİDANA SHAKHMET
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ERGİNBAY UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, mevcut kitap satış şirketleri tarafından kullanılan pazarlama karması stratejilerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisini belirlemekti. 5p modeli, kitap gibi benzersiz bir ürünün satışında destek personelini temsil eden kişiler gibi unsurları içeren temellerin yanı sıra belirli bir sütunu izlemesi nedeniyle çalışma için en faydalı model olarak kabul edilebilir. Kitapçılık endüstrisi, her bir ürününün ayrı bir yeni markayı temsil etmesiyle dikkat çekiyor, kitapların arkasındaki her bir yazarın sonucu olarak, elbette sadece reklam bunlardan herhangi birinin öne geçmesini ve elde edilmesini sağlayacak, en çok satanlar arasına girerek olması gereken en büyük kopya satışlarını elde edecek. Genel nüfus tarafından okumaya olan ilginin sonucunu etkilemek için. Bu nedenle birçok geleneksel kitapçı, ilgili ürünlere ek olarak geniş bir kitap yelpazesi, kitap okumak için modern ve yenilikçi ekipman, yetkin personel, rahat ve dinlendirici kafeler ile çok sayıda alıcıyı çekmeye çalışıyor. Sezonluk indirimlerin reklamını yapmak için ekipman kitap ekranları, ilgi çekici görüntüler ve tüketici ile kitapçı/marka arasında bağ oluşturacak birçok yenilik ve özellik pazarlama departmanına tahsis edilecektir. Kitapçılık endüstrisi, yalnızca perakende ticaret kategorisiyle değil, daha çok, tiyatrolara benzer şekilde nüfus içindeki manevi bileşenin dağıtımı ve artmasıyla eşitlenir. Bu çalışmadaki tüketici yanıtları, çevrimiçi bir anket verilerek analiz edildi ve SPSS programı tarafından istatistiksel olarak test edildi. Sonuçlar, pazarlama karması unsuru olarak fiyatın tüketici satın alma davranışı üzerindeki önemli etkisini ortaya koydu. Kitapçılık alanı ile ilgili akademik çalışmaların yetersiz olması nedeniyle çalışma, gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this work was to determine the impact of the marketing mix strategies used by existing bookselling companies on consumer behavior. The 5p model can be considered as the most beneficial one for the study, in view of the fact that it tracks a specific pillar besides the basic ones, which includes such element as people representing the support staff in the sale of such unique product as books. The bookselling industry itself is notable for the fact that each of its products represents a separate new brand, in consequence of each writer behind the books, as a matter of course only advertising will be able to provide any of them to break ahead and take the line among the bestsellers, getting the biggest copy sales, which they should. To affect the outcome of immediate interest in reading by the general population. Thence many traditional bookstores are trying to attract large streams of buyers with a large assortment of books, in addition to the related products, modern and innovative equipment for books reading, competent staff, comfortable and restful coffee shops inside. The equipment book displays to advertise seasonal discounts, attractive displays, and many other innovations and features to create a connection between the consumer and the bookstore/brand shall be assigned to the marketer department. The bookselling industry is equated not exclusively by the category of retail trade, but more with distribution and increase of the spiritual component inside population, akin theaters. Consumer responses in this study were analyzed by giving out an online questionnaire and statistically tested by the SPSS program. The results revealed the significant impact of price as marketing mix element on consumer buying behavior. The study concludes with the recommendations for future researches, due to fact of insufficient amount of academic studies related to bookselling field.