Uluslararası göç ve terör bağlamında Türkiye örneği: 1991 ve 2011 göçleri karşılaştırılması
The case of Turkey in the context of international migration and terror: A comparison of 1991 and 2011 migrations
  1. Tez No: 773381
  2. Yazar: AKIN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde uluslararası göç, ülkeler için öncelikli sorun alanlarından bir tanesidir. Göç alan ve göç veren ülkeler açısından çok yönlü şekilde etkili olan göç, son yıllarda Türkiye için giderek daha büyük bir sorun halini almaktadır. Uluslararası göç hareketlerinde güvenlik konusunun dikkate alınması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı uluslararası göç ve terör bağlamında Türkiye örneğini araştırmaktır. Türkiye'ye yönelik 1991 ve 2011 göçlerinin etkileri çalışmada incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup uluslararası göç, terörizm ve Türkiye'ye yönelik göç hareketleri ile ilgili güncel literatür taranmıştır. 1991 Irak Kürtlerinin göçü ve 2011 Suriyelilerin göçü neticesinde terör örgütlerinin Türkiye'ye yönelik saldırıları artmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre Türkiye'ye yönelik uluslararası göç hareketleri sınır güvenliği sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Göç hareketleri Türkiye'yi güvenlik, ekonomik, siyasi, sosyal açılardan etkilemektedir. Türkiye'nin geçmişte uluslararası göç hareketlerinde transit ülke konumunda olmasına karşın günümüzde hedef ülke olduğu ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Today, international migration is one of the main issues for countries. Migration, which is affecting the receiving and sending countries in many ways, has become a bigger problem for Turkey in recent years. Security issues need to be taken into consideration in international migration movements. The aim of this study is to investigate the case of Turkey in the context of the relationship between international migration and terrorism. The effects of the 1991 and 2011 migrations to Turkey were examined in the study. A qualitative research method was used and the current literature on international migration, terrorism, and migration movements towards Turkey was reviewed in this study. As a result of the 1991 Iraqi Kurdish migration and the 2011 Syrian migration, the attacks of terrorist organizations against Turkey increased. According to the results obtained in the study, international migration movements towards Turkey revealed border security problems. Migration movements have affected Turkey in security, economic, political, and social aspects. Moreover, although Turkey was a transit country in international migration movements in the past, it has become a target country today.