The effect of discourse coherence relationas on the RC attachment preference of L1 Arabic speakers: Implicit causality verbs
Söylem tutarlılık ilişkilerinin D1 Arapça konuşulanların görülü cümle ekleme tercihi üzerindeki etkisi: Zımni nedensellik filleri
- Tez No: 773382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, söylem tutarlılık bilgisinin, birinci dili konuşanların (D1) cümle işlemede göreceli tümce eki tercihlerindeki yerel yapısal belirsizliğin çözümünü etkilediğini göstermektedir. Çalışma, anlayanların yaklaşmakta olan söylem ilişkileri hakkındaki beklentilerinin, D1 İngilizce'de olduğu gibi D1 Arapça'daki yerel yapısal belirsizliği çözüp çözmediğini araştırır. Çalışma, hem sözdizimsel hem de söylem ilişkilerini paylaşan koşulları kullanır ve her iki ilişkinin de etkileşim içinde olduğu tahmin edilir. 37 Filistinli lise öğrencisi, ana dili Arapça olan karmaşık isim tamlamaları durumunda, anlayanların yüksek veya düşük ilgi tümcesi eki konusundaki beklentilerini incelemek için çevrimdışı bir cümle tamamlama görevini tamamlamıştır. Cümle içi tutarlılık ilişkileri hakkındaki çıkarımların, okuyucular tam tümcelere maruz kalmadan önce yerel sözdizimsel belirsizliği gidermeyi etkilediği beklentisini incelemek için 47 katılımcı kullanılarak kendi hızında okuma deneyi de kullanılmıştır. Her iki deney de iki tür fiil içeriyordu: milyonerin bahçıvanlarına hakaret eden/sohbet eden Nermin örneğinde olduğu gibi sırasıyla örtülü ve örtük olmayan nedensellik fiilleri….
Özet (Çeviri)
The present study shows that discourse coherence information affects the resolution of local structural ambiguity in relative clause attachment preferences in first language speakers (L1) sentence processing. The study investigates whether comprehenders' anticipations about the upcoming discourse relations resolve local structural ambiguity in L1 Arabic as in L1 English. The study employs conditions that both share syntactic and discourse relations and both relations are predicted to interact. 37 Palestinian high school students completed an off-line sentence-completion task to examine comprehenders' expectations for either high or low relative clause attachment in cases of complex NPs in native speakers of Arabic. Self-paced reading experiment was also employed using 47 participants to examine the anticipation that inferences about intra-clausal coherence relations influence local syntactic disambiguation before readers have been exposed to full clauses. Both experiments included two types of verbs: implicit and non-implicit causality verbs as in Nermin insulted/chatted with the gardeners of the millionaire who…, respectively.