Çölyak hastalığı olan bireylerin pankreatik steatoz açısından değerlendirilmesi
Evaluation of pancreatic steatosis in patients with coeliac disease
- Tez No: 773392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÖKDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Çölyak hastalığı (ÇH) sistemik, kronik bir otoimmün hastalık olup gluten hassasiyetine bağlı enteropati ile tanımlanmaktadır. Çölyak hastalığında birçok organ üzerinde etkiler oluştuğu bildirilmiştir. Son zamanlarda çölyak varlığının ekzokrin pankreatik yetmezlik, akut pankreatit, kronik pankreatit ve kistik fibrozis gibi pankreatik patolojilere neden olabileceği iddia edilmiştir. Ancak daha önceki hiçbir çalışma çölyak hastalığı ile pankreatik steatoz (PS) arasındaki ilişkiyi incelememiştir. Aynı zamanda hepatosteatoz (HS) ve PS'nin çölyak varlığındaki düzeyleri de birlikte araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı çölyak hastalığı olan bireylerin PS açısından değerlendirilmesi ve eş zamanlı olarak hepatosteatoz ile ilişkisinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 60 çölyak ve 60 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 120 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, bel çevresi, biyokimyasal ve hematolojik parametreleri karşılaştırılmıştır. Her iki grupta da ultrasonografi (USG) yardımıyla HS ve PS incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve bel çevresi açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). PS ve HS sıklığı, çölyak hastaları ile kontrol grubu arasında değerlendirildiğinde çölyak grubunda daha yüksek olduğu ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: Coeliac disease which is defined with enteropathy associated with gluten sensitivity is a chronic autoimmune disorder. Recently, coeliac disease has been stated to cause pancreatic involvements including exocrine pancreatic insufficiency, acute, chronic pancreatitis and cystic fibrosis. However, no study has evaluated the coeliac patients in terms of pancreatic steatosis. In addition, the hepatic and pancreatic steatosis have not been monitored in the same clinical settings in coeliac disease. Therefore, the aim of the current study was to evaluate the pancreatic steatosis and the relationship between hepatic steatosis and pancreatic steatosis in patients with coeliac disease. MATERIAL AND METHODS: Sixty patients with coeliac disease and 60 healthy participants were included in this study. Data regarding age, sex, body mass index, waist circumference were recorded. Biochemical and hematological parameters were collected in all participants. Pancreatic steatosis and hepatic steatosis were diagnosed by ultrasonography and scores were compared in two groups. RESULTS: No differences were found between age, sex, body mass index, waist circumference between groups (p>0,05). Pancreatic and hepatic steatosis were higher and statistically significantly different in the coeliac group compared to healthy participants (p0,05).