Çölyak hastalığı olan bireylerin afetlere yönelik tutumları: Vaka-kontrol çalışması
Attitudes of individuals with celiac disease towards disaster: A case-control study
- Tez No: 1017684
- Danışmanlar: PROF. DR. ACLAN ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Afetler, toplumun genelini etkileyen yıkıcı olaylar olmakla birlikte, kronik rahatsızlıkları ve özel gereksinimleri bulunan bireyler için daha derin riskler oluşturmaktadır. Yaşam boyu glutensiz diyet uygulamak zorunda olan çölyak hastaları, afet ve acil durumlarda güvenli gıdaya ulaşım, sağlık hizmetlerinin kesintisizliği ve genel güvenlik açısından dezavantajlı ve kırılgan bir gruptur. Afet sonrası müdahale ve standart yardım prosedürlerinin özel beslenme ihtiyaçlarını yeterince kapsamaması, bu bireylerin risk algılarını ve afet hazırlık tutumlarını doğrudan şekillendirmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, çölyak hastalarının afetlere ilişkin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal tutumlarını incelemek ve elde edilen verileri sağlıklı bireylerin tutumlarıyla karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Araştırma, nicel desenlerden tarama (survey) modelinde tasarlanmıştır. Örneklem grubu, 282'si çölyak tanısı almış ve 282'si sağlıklı olmak üzere toplam 564 katılımcıdan oluşmaktadır. Demografik verilere göre katılımcıların %54,26'sı kadın, %45,74'ü erkek olup, en yoğun yaş grubunu (%29,43) 35-44 yaş aralığı oluşturmaktadır. Örneklemin %50,71'i evli, %29,43'ü ise lisans mezunudur. Ek olarak, katılımcıların %59,22'sinin özel diyet uyguladığı, %44,86'sının afet bilinci eğitimi aldığı ve %49,82'sinin acil durum çantasında glutensiz ürünler bulundurduğu saptanmıştır. Veri toplama aracı olarak Afet Tutum Ölçeği kullanılmış; verilerin istatistiksel analizi SPSS 22 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı (Cronbach Alpha) kabul edilebilir seviyede (α = .703) bulunmuştur. Bulgular, çölyak hastalarının afetlere yönelik genel tutum puanlarının, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde düşük olduğunu işaret etmektedir (p < .05). Söz konusu farkın bilhassa davranışsal boyutta belirginleştiği; çölyak hastalarının afet öncesi hazırlık, acil durum çantası hazırlama ve eylem planı oluşturma pratiğinde daha yetersiz kaldıkları görülmüştür. Duyuşsal boyutta ise bu grubun, afet sonrası glutensiz besine ulaşım, diyetin sürdürülebilirliği ve sağlık hizmetlerine erişim hususlarında daha yüksek kaygı taşıdıkları saptanmıştır. Sonuç olarak, araştırma bulguları çölyak hastalarının afet koşullarında yüksek riskli ve kırılgan bir dezavantajlı grup olduğunu doğrulamaktadır. Afet yönetimi ve zarar azaltma stratejilerinde, özel beslenme zorunluluklarını odağa alan, dezavantajlı grupları kapsayıcı eylem planlarının hayata geçirilmesi kritik bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
Although disasters are devastating events that affect society as a whole, they pose deeper risks for individuals with chronic illnesses and special needs. Celiac patients, who are obliged to maintain a lifelong gluten-free diet, constitute a disadvantaged and vulnerable group in terms of access to safe food, continuity of healthcare services, and general safety during disasters and emergencies. The fact that post-disaster response and standard relief procedures often fail to adequately cover special nutritional needs directly shapes the risk perceptions and disaster preparedness attitudes of these individuals. The main purpose of this study is to examine the cognitive, affective, and behavioral attitudes of celiac patients towards disasters and to comparatively analyze the obtained data with the attitudes of healthy individuals. The research was designed using the survey model, a quantitative research method. The sample consists of 564 participants in total, including 282 diagnosed with celiac disease and 282 healthy individuals. Demographically, 54.26% of the participants are female and 45.74% are male, with the most dense age group (29.43%) being between 35-44 years. Of the sample, 50.71% are married, and 29.43% hold a bachelor's degree. Additionally, it was determined that 59.22% of the participants follow a special diet, 44.86% have received disaster awareness training, and 49.82% keep gluten-free products in their emergency kits. The Disaster Attitude Scale was used as the data collection tool; statistical analysis of the data was performed using SPSS 22 software. The internal consistency coefficient (Cronbach's Alpha) of the scale was found to be at an acceptable level (α = .703). The findings indicate that the general disaster attitude scores of celiac patients are statistically significantly lower than those of the control group (p < .05). It was observed that this difference is particularly pronounced in the behavioral dimension; celiac patients are more inadequate in pre-disaster preparation, emergency kit preparation, and action plan creation practices. In the affective dimension, this group was found to have higher anxiety regarding post-disaster access to gluten-free food, sustainability of the diet, and access to healthcare services. Consequently, the research findings confirm that celiac patients are a high-risk and vulnerable disadvantaged group in disaster conditions. In disaster management and mitigation strategies, the implementation of inclusive action plans that focus on special dietary requirements is a critical necessity.