Çölyak hastalığı olan bireylerin beslenme alışkanlıkları ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi
To evaluate the eating habits and general health status of the people who have celiac disease
- Tez No: 340681
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çölyak hastalığı (ÇH) tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunan glutene aşırı duyarlılık sonucu gelişen primer ince barsak hastalığıdır. Bu araştırmada;Çölyak Hastalığı olan bireylerin beslenme durumu, alışkanlıkları ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma; İstanbul Çölyakla Yaşam Derneği üyesi; 19-65 yaş arası, %37,8'i erkek %62,2'si kadın olmak üzere toplam 90 çölyak tanısı almış birey ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak ''anket yöntemi'' kullanılmıştır. Araştırma sonunda veriler; `SPSS 18.0 istatistik bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir. BKİ' ne göre; bireylerin %64,4?ü normal, %14,4'ü zayıf ve %21,1'i hafif kilolu-obez bulunmuştur. Hastaların beslenme alışkanlıkları incelendiğinde; %78,9?u glutensiz diyeti uygulamakta ve %81,1'i 3 ana öğün tüketirken; düzenli 3 ara öğün tüketenlerin oranı (%12,2) oldukça düşüktür. Bireylerin; glutensiz diyeti uygularken karşılaştıkları zorluklar; ambalajlarda ürün bilgilerinin yetersiz olması, üretici firmanın yeterli bilgi verememesi ve ürün denetimlerinin yetersiz olması (%51,8), glutensiz ürün satın alımında karşılaşılan zorluklar; fiyat yüksekliği, marketlerde her aradıklarında ve her markette glutensiz ürün bulamayışları, ürün çeşitliliğinin sınırlı oluşu (%62,4) şeklinde bulunmuştur. Bireylerin %42,2'sinde ÇH dışında başka hastalıkları olduğu bu hastalıkların ise; anemi (%12,2), osteoporoz (%10,0) ve troid bezi hastalıkları (%10,0) olduğu saptanmıştır. Çölyaklı bireylerde enerjinin karbonhidrattan gelen oranı yetersiz (erkeklerde %48,8, kadınlarda %45,3), yağdan gelen oranı ise yüksek (erkeklerde %36,6, kadınlarda %39,5) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is a primary small intestine illness which progresses due to hypersensitivity to the gluten in grain and grain products. In this study, it was aimed to assess the nutritional status, habits and the overall health status of the people who have celiac disease. The research has been performed with the members of the Istanbul Life with Celiac Association? who were diagnosed with celiac disease and their ages were between 19-65, 37,8% of them were male and 62,2% were female with a total of 90 individuals. Survey method was used as a method of data collection. At the end of the research, data was evaluated by using 'SPSS 18.0' statistical computer program. According to the BMI (body mass index), it was found that, 64,4% of the individuals were normal, 14,4% were thin, 21,1% were a little overweight-obese. When the dietary habits of the patients were examined, 78.9% of them were going on a gluten-free diet, 81.1% consumed 3 main meals, the rate of the individuals who consumed 3 snack regularly were quite low (%12,2). The difficulties that the Individuals faced when applying the gluten-free diet; Lack of product information on the packages, not being provided with sufficient information by the manufacturer and Lack of product controls (51,8%).The difficulties in the purchase of gluten-free products. The height of the price, not be able to find on every search at the markets and gluten-free products at every market, the limited product diversity (62,4%).It was detected that 42,2% of the individuals had other diseases apart from the Celiac disease; anemia (12,2%), osteoporosis (10,0%) and thyroid diseases (10,0%).