ب نية الصورة الفنية عند الأخطل الصغير ديوان الهوى والشباب نموذجًا
El-Hevâ ve'ş-Şebâb Divanı örneğinde El-Ahtal es-Sağir şiirinde sanatsal simgenin yapısı / The structure of the artistic image at the small occipital Diwan of passion and youth as a model
- Tez No: 773406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ USAME İHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Şiirsel sanatsal imge birçok biçimde gelebilmekte ve amaçlanan anlamı iletme işlevini çeşitli şekillerde gerçekleştirmektedir. Bu araştırmanın amacı da şu önemli soruya cevap vermektir: Edebi ve şiirsel metinlerde sanatsal imgelerin rol ve işlevleri yerine getirilebilmiş midir? Bu sorunun çerçevesinde Ahtal es-Sağîr şiirinin dilsel estetiğini ve yazıldığı zaman ve mekanla olan ilişkisini, sanatsal ve şiirsel imgenin yapısını, kaynağını, sembol ve delaletini incelemek yoluyla ortaya koymaya çalışmaktayız. Öte yandan onun şiirlerinin sosyal ve psikolojik yönlerini ele almak, şairin düşüncesi ve gerek özel gerekse de genel dünyasına yönelik bakışını ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle, metinlerin yüzeysel bir sanatsal incelemesinin ötesine geçerek metnin sanatsal yapısını derinlemesine incelemeye odaklanacağız. Ardından, inziyah-ı istibdali yoluyla sanatsal imgenin biçimlerini mercek altına alacağız. Sonuçta, şairin şiirlerindeki yaratıcılığın kaynaklarını ve şiirsel metninin inşasında rol oynayan sanatsal imgeyi kullanmasının estetik yönünü tespit edeceğiz.
Özet (Çeviri)
The poetic artistic image comes in many forms and patterns, and performs its function of conveying the intended meaning in several ways and images. The aim of this research is to answer an important question: Did the artistic images perform their role and function in the literary and poetic text? We try to reveal the aesthetics of Al-Akhtal Al-Sagheer's poems in the language, and the relationship of these poems to the time and place in which they were written by researching the structure of the poetic artistic image, its sources, symbols and connotations, and its relationship and structure of the text. Through the study of the social and psychological aspects of Al-Akhtal Al-Saghir's poems, it becomes clear to us the poet's thought and his view of his private and public world, based on the juxtaposition of the superficial technical study of the text and the study of the deep artistic structure of it. Then we study the patterns of the artistic image through the modern lesson represented by the substitutional displacement that includes similes, metaphors, and metonymy. Accordingly, the researcher reached to discover the sources of creativity in the poet's poetry, and the beauty of his use of the artistic image, which played its role and function in building his poetic text.