بنية الحوار في مفاخرات الأزهار
Arap edebiyatında çiçek mufaharaların diyalog yapısı
- Tez No: 741443
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, diyaloğun dilsel yapısıyla ilgilenen, anlatı diyaloğunun en önemli biçimlerini takip eden“Arap Edebiyatında Çiçek Mufaharaların Diyalog Yapısı”konusunu objektif olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çünkü diyalog herhangi bir roman, kısa hikâye, fahr veya tiyatronun üzerine inşa edilen en temel tekniklerden biridir. Diyaloğun içten ve dıştan başarılı olabilmesi için uygulanması gereken bazı şart ve kuralları vardır. Kültürler ve medeniyetler diyaloğa önem vermiş ve tarih bunun eşsiz görüntülerini korumuştur. Diyalog farklı ifade biçimlerinden biridir ve en önemli temel hitap ve iletişim aracı olduğu için günlük hayatımızda kullandığımız yöntemlerden biridir. Mufahara Arap edebiyatında büyük bir yere sahiptir. Araştırmacı ve eleştirmenler önceleri onu müstakil bir sanat türü olarak değerlendirmeyerek diğer edebiyat sanatlarından ayıran özelliklere sahip bağımsız bir dal olarak görmemişlerdir. Mufahara, bazen Makame bazen de Risale veya Münazara ya da Müarada olmak üzere övünen kişilerin hikmet sahibi olanlar veya sıradan insanlar olduğu ayırt edilmeden farklı isimler altında işlenmiştir. Hatta modern çalışmalarda da olduğu gibi; Mufahara Makamelere dahil edilmiştir. Mufaharalar okuyucunun hayal gücünü keskinleştirme kudretine sahip olduğunu gösteren cansız nesnelerin kişileştirilmesi ve ilgi çeken bir edebi diyalogu ihtiva etmektedir. Araplar bunu daha önce bilselerdi, yeni biçimiyle çocuklar için hayal gücünü besleyen hikayeler çıkarabileceklerdi. Mufahara, muhatapların karşılıklı konuştuğu ve birbirine karşı olduğu, uygun gördüğü delillerle hasmını susturmaya çalışan iki veya daha fazla insan dışındaki varlıklar arasındaki bir konuşmadır; bu da edibin övünmek için gerçekleşmesini istediği şeydir. Sanki yazar, Mufaharada iki veya daha fazla hayali varlıktan oluşur. Edip mücadele ve kavgasını tek bir metinde yazarken zihninde bu karakterleri konuşturur, tartıştırır ve birbirine nefret ettirir. Diyalog iki biçimde gerçekleşir: dış diyalog; roman olayları boyunca birbirleriyle temas halinde olan karakterlerin diyaloglarında, bazı işlerin bu kapsamda yürütülmesinde, birbirlerine karşı tepkilerini göstermelerinde, olaylar, vakalar vb. durumlarla karşılaşıldığında ağızlarından çıkan sözlerdir. İç diyalog; dış diyaloğun zıddıdır. Şöyle ki, taraflar arasında karşılıklı konuşma için iki veya daha fazla kişiye ihtiyaç yoktur. Tek taraflı bir diyalogdur. Herhangi bir konuda kişinin kendisiyle konuşması, geçmiş anıların hatırlanması ya da başkalarının duymasından ve karşı tarafın katılımından uzak bir konuşmadır. Eleştirmenler diyalog işlemi için iki vasıf şart koşmuştur: Birincisi; roman karakterlerine müdahale eden yabancı bir unsur gibi görünmemek için, diyaloğu hikâyenin merkezine yerleştirmek. İkincisi: diyalog akıcı, zarif, karakterin kişiliğine ve söylendiği duruma uygun, olayı, karakterlerin özünü, fiziki ve ruhsal hayatlarının derinliklerini izah edebilme gücüne sahip olmalıdır. Muhataplar arasında anlayışı derinleştirmek, toplum bireyleri arasında fikir alışverişinde bulunmak gerekir. Ta ki; birey, başkalarının bilmediği bilgi, değer ve adetlerle donansın. Böylelikle diyalog netleşir ve resim ortaya çıkar. Diyalog, bilgiyi canlandırma ve güncellemekle beraber kültürel mirasın nesilden nesile aktarılmasında etkin bir role sahiptir. Kendisinde iki temel rukün bulunması gerekir: muhatap iki taraf ve üzerinde diyaloğun gerçekleştiği konu veya problem. Mufahara, Cahiliye döneminden başlayarak Emeviler, Abbasiler ve Endülüs dönemine kadar birçok merhale geçirmiştir. Mufaharanın birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Çiçekler ve güller arasında, meyveler arasında, bağ ve bahçeler arasında, şehirler arasında, insanın ten renkleri arasında ve bunlar dışında kalan eşyalar arasında vuku bulan üstünlük tartışması mufahara çeşitleri arasında yer alır. Bazı araştırmacılar, bu sanatın mucidi ve ilk defa yazıya geçiren kişinin İbn Burd el-Asğar olduğunu söylemişlerdir. Fakat çiçek çeşitleri arasındaki mufaharanın meydana çıkması İbn Rûmî'ye dayanmaktadır. Çiçeklerin mufahara yapısına gelince; mufahara sanatsal yapısına giriş açısından, mufahara genellikle Allah'a hamd Rasulullah'a salavatla başlar. Edip buradan tabiat hakkındaki hayali düşüncelerini betimlemeye geçer. Mukaddime hitaba giriş sayıldığı için büyük bir öneme sahiptir. Mukaddimenin yaratıcı, güzel, zarif ve arkasından geleni dinlemeye davet etmesi şart koşulmuştur. Mufaharada ibaresi süslü, musikisi uyarlı, sanatsal tasvir ve bazen semboller yer aldığı tasnî' üslubu kullanılmıştır. Ancak bu üslûp bazen daha üstün veya yumuşak yahut yazar, zorlaştırabilir. Fusha ve ammi olmak üzere diyaloğun iki biçimi vardır: insanı diğer canlılardan ayıran bir olgu olan sözlü diyalog. Kendisiyle her türlü iletişimi cisimleştirmeyi hedefleyen bilinçli etkileşim kast edilir. Bireyler arasındaki günlük diyalog, bu rolü mükemmel bir şekilde temsil eder. Çünkü toplumsal hayat diyalogla ayakta kalır. Şahıslar bu iletişimi kesemezler; çünkü farklı maslahatları elde edebilmek için yaşamları aralarındaki anlayışa dayalıdır. Sosyal etkileşim, insanların düşünce, duygu ve tepki alışverişi yoluyla birbirlerini etkileme ameliyesidir. İkinci tür sözsüz diyalogdur; ister bilinçli ve kasıtlı hareketler olsun, ister kendiliğinden ve kasıtsız olsun, günlük konuşmamıza eşlik eden sözsüz bir dil olan konuşan taraflar arasındaki bedensel hareketleri temsil eder. Bu çeşitli işaretler ve jestler, sağır ve dilsizlerin dilini temsil eder, bu sayede bu bireyler toplum içinde başkalarıyla onun aracılığıyla iletişim kurabilirler. Mekân, karakterlerin genel çerçevesinin, diyalogların ve olay örgüsünün şekillenmesinde büyük rol oynar. Mekan, diyaloğu sunan karakterlerin bilincinde etki eder. Mekan, olayı ilerletme ve roman karakterleri arasındaki diyaloğu yoğunlaştırma işlevi görür. Mekan ile diyaloğun gerçekleştiği zaman arasındaki alaka; diyalog, öyküleyici metinde sanatsal ve dilsel bir yapı sayılır ve konuşma sırasında değişebilen zamanla güçlü bir ilişkisi vardır. Romancı bize hayali bir hikayeyi geçmiş zaman kullanarak iki veya daha fazla kişi arasında geçen bir diyalog sunduğunda, geçmiş zaman şimdiki zamana dönüşür. Bu da okuyucunun hikayenin şimdiki zamanı içinde yaşadığı vehmini artırır. Çünkü hikaye geçmişte kaldığı için anlatım genellikle geçmiş zamanla ifade edilir. Diyalog, doğrudan diyalog şeklinde iletişim kuran iki karakter arasındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the topic of“The Structure of Dialogue in the Exploits of Flowers”in an objective and analytical manner. It is concerned with the linguistic structure of dialogue, and it monitors the most important forms of narrative dialogue because the dialogue is one of the most important basic techniques on which any novel, short story, bragging or play is based. Through it, the researcher can study its basic elements. In order to give an integrated and clear view of this study, I divided the thesis into the following: In the introduction I explained the aim of the research, its importance and purpose, the reasons for my choice of it, the studies that preceded and confined this topic to study and research, what distinguished this study from its predecessors, the most important references that I benefited from, and my methodology in the study. Then a general preface that includes talking about the place of feats in Arabic literature and this preface was followed by the first part, which contains five chapters: Part I: First chapter was devoted to talking about the study of the concept of structure from the linguistic and idiomatic point of view and I mentioned among them some scholars and philosophers' opinions regarding the concept and definition of structure. Second chapter: Here I mentioned the concept of dialogue in general, and then the definition of dialogue in language and terminology. Third chapter: I mentioned in it terms related to dialogue, such as repulsion , debate, conversation, argument, and other terms related to this topic, and getting to know each one of them from the linguistic and idiomatic point of view. Fourth chapter: I mentioned getting to know the concept of bragging, both linguistically and idiomatically. And in the fifth chapter: talking about the difference between bragging and some literary terms similar to it, such as the maqamah, the message, the poem, the debate, and other artistic literary terms that are similar to bragging in some ways, and the differences between them Part II: It contains three chapters. The first chapter includes the types of dialogue, in which I dealt with the study of both the internal dialogue and the external dialogue, and the sections and branches that related to them. As for the second chapter: it includes the functions of dialogue, one of its most important functions is to reveal the personality and the event. As for the third chapter: it includes the objectives and pillars of the dialogue, in which I mentioned the most important objectives of the dialogue, as well as the pillars of dialogue, so I summarized it in two main pillars: the presence of interlocutors parties (the interlocutor and the axes) and the existence of a topic or an issue about which the dialogue is taking place. Part III: Entitled; Flowers' feats in Arabic literature, and it has four chapters: The first chapter: The history of the emergence and appearance of flowers' feats, i.e. (imaginary debates), and mentioning the stages of its development, from the pre-Islamic era to the Umayyad era, and the development of imaginative debate in the oriental literature in the Abbasid era, as well as the development of debates in the Andalusian environment (the Andalusian era). Then the second chapter: in which the researcher touched on the study of all kinds of bragging, and the first scholars and writers who wrote about them. As for the third chapter: it studies the structure of the feats of flowers in terms of the entrance in the artistic construction of bragging, and display in the style of bragging, in terms of the elegant artistic style, and the pretentious style and the result. The fourth chapter: The language of dialogue, from the formal and informal perspectives; It is in two forms: verbal dialogue or (social interaction), and the second is non-verbal dialogue. And then the fourth chapter entitled: The Structure of Dialogue in the Exploits of Flowers and it contains five chapters: Chapter one: Here, we talk about the study of the dialogue and the place. I explained the concept of the place. It is a set of relationships that exist between the places, the medium, and the decor in which the events and personalities that the event requires, as I showed the relationship between them. Chapter two: It includes a study of the relationship between the dialogue and the time, as I clarified the difference and contrast in the concept of the time among scientists, theorists, philosophers and linguists. Chapter three: Studying the relationship between the dialogue and the events, in which I showed that the writer works to present the events to the recipient in an order and sequence in time, that is, he narrates the events part by part, with a beginning, a middle and an end, and I talked about these three stages. Chapter Four: It is a study of the relationship between the dialogue and the characters, in which I explained the concept of personality, the most important types of characters and their relationship to the dialogue.As for chapter five: Dialogue of the feats of flowers in the political praises way (symbol), it is a praise among poets, where each of them praises the prince of his country symbolically , as if he is symbolized by the name of one of the flowers.At the end of the research, we concluded our study with a conclusion that is the most important results and recommendations of the research, and then the index of sources and references.