بُــنْيَـةُ الحِـــوارِ في شِــعْرِ يَـحْيى السِّـــماوي
Yahya al Simawı şiirinde dialog yapısı
- Tez No: 772342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
((Yahya es-Samawi'nin şiirinde diyalog yapısı)) başlıkı çalışmam yapıyı, kavram, diyalog ve kalıpların ele almaktadır. Diyalog ise kişiler arasında iletişim aracıdır, Sanatsal unsurlar ise diyaloglar ile örtüşüp onu daha sanatsal ve özgü bir hale getirmiştir. Çalışmanın önemi ise büyük şair Yahya es-Samawi'nin Irak ve arap toplumundaki yerinden gelmektedir, her yazar ve şair onu tanımıştır ve edebi seviyesini Kabul etmiştir. Bu konuyu çalışmanın önemi ise , şairin ruhunda ve vicdanında ne olduğunu ve yaşadığı iç çatışmaları ortaya çıkarmaktır, Şiirsel çağrışımları ve anlamlarını çıkarmak ve kullanmak. Araştırmacı çalışmaya ön sözde yapının ve temellerinden, diyalog ve tanımlarından başlamıştır, daha sonra olaylar ve zorluklar ile dolu şair hayatından özet vermiştir. Daha sonra araştırmacı çalışmasını iki bölüme bölmüştür, her bölümde üç araştırma bulunmaktadır, birinci araştırma : Dış Diyalog, Doğrudan dış diyalog ve Dolaylı Dış Diyalog. İkinci araştırma : İç Diyalogo ve monolog gibi türlerini ele almıştır. Üçüncü araştırmada : Şairin maruz kaldığı psikolojik çatışmalar ve dramatik (tiyatral) diyalogları ve onu etkileyen eğilimleri ele almıştır. İkinci bölümü ise üç araştırmaya bölmüştür. Birinci araştırma : diyalaog ve resimden bahis etmiştir, çünkü resim diyalog ile doğrudan bağlantılıdır, çünkü ister diyalog nesirsel ister şiirsel olsun diyalog sırasında ondan hayal doğar. İkinci araştırma : diyalog ve dili ele almıştır, dil özellikle diyalog ve şiirde büyük yer almıştır. Üçüncü ve son araştırma : Araştırmacı diyalog ve ritimden bahsetmiş ve şairin psikolojik durumunu ve şiirini okurken kullandığı müziğin incelemiştir. Araştırmacı çalışmasından sonra ulaştığı sonuçlar : Yahya Al-Samawi'de kelimelerin ve çağrışımların iyi seçimi ve bunların iyi kullanımı ve belagatinin doğruluğu.Vatanın dertleri, Gurbet ve vatanından ve yetiştiği şehirden sürgün edilmesi şiirlerinde büyük yer almıştır. Daha sonra araştırmacı birkaç tavsiyede bulundu, bu tavsiyelerinin en önemlileri : Yahya es-Samawi'nin şiiri üzerine daha fazla çalışma yapılması ve deniz gibi kapsamlı belagat miraslar içeren divanlarını çalışmak.
Özet (Çeviri)
My study titled 'Dialogue Structure in Yahya Es-Samawi's Poems' is addressing the structure, concept, dialogues and patterns in his poems. Dialogue is a means of communication between people. Art elements, on the other hand, overlap with the dialogues, making the work more artistic and unique. The work is of great importance. This is because the great poet Yahya es-Samawi is a very important figure in Iraqi and Arab society. Every writer and poet recognize him and acknowledge his literary level. The importance of studying this subject is to reveal what is in the soul and conscience of the poet and the inner conflicts he has experienced. It is also to reveal and use poetic connotations and meanings. In the preface, the researcher talked about the structure and foundations of the poem, its dialogue and definitions. Later, he gave summaries of the poet's life full of events and difficulties. Then the researcher divided his work into two parts. There are three different topics in each chapter. In the first chapter, topic one: External Dialogue, Direct external dialogue and Indirect External Dialogue. Second topic: genres such as Inner Dialogue and monologue. The third topic: The psychological conflicts and dramatic (theatrical) dialogues that the poet is exposed to and the tendencies that affect him.