Dinlerde ve dinsel geleneklerde bitki inanışları
Beliefs in plants in religions and religious traditions
- Tez No: 773408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT AHMET ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tarih boyunca kadim dinlerde ve milletlerde bitkilerle ilgili çeşitliinanışlar görülmektedir. Bu çalışmada insanların geçmişten günümüze getirmiş oldukları bitki inanışları ortaya koyulacaktır. Geçmiş dinlerde ve günümüz dinlerindeki bitki inanışlarının çeşitleri ve toplumları nasıl etkiledikleri incelenecektir. Tarih boyunca bitkilere kutsallık atfedilmiştir. Bazen de bitkiler, ticaret malı olarak kullanılmıştır. Bitkileri şifa malzemesi olarak kullanan toplumlardan da bahsetmek mümkündür. Doğumdan ölüme kadar hayatın her alanında bitkilerden yararlanıldığı görülmektedir. Bitkiler, dünya dinlerinde ve geleneklerinde kötü ruhlara ve hastalıklara karşı da koruyucu rol oynamıştır. İnançların ve geleneklerin bitki inanışlarıyla alakalı temel dayanakları, inandıkları dinin kutsal kitapları ve halkların inanışlarıdır. Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam dinindeki bitkilerin kutsallık derecesi bu dinlerin kutsal kitaplarındaki bitki nitelemeleri ile doğru orantılıdır. Bazen bitki inanışları dinlerde ve geleneklerde birbirleriyle benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have come across with various beliefs in plants in ancient religious and nations. Therefore, in this work, the beliefs in plantsthat people brought from the past to the present will be put forward.Varieties of the beliefs in plantsin ancient and present religions and how they affect societies will be investigated. Throughout history, holiness have been attributed toplants. Sometimes plants were used as trade items. It is also possible to talk about societies that used plants as healing materials.It is seen that plants were used in every aspect of life, from birth to death. Plants have also played a protective role against evil spirits and diseases in world religions and traditions. The basic foundations of beliefs and traditions related to beliefs in plants are the holy books of the religions they believe and the beliefs of the peoples. The degree of sanctity of plants in Judaism, Christianity and Islam is proportional to the plant descriptions in their holy books. Sometimes beliefs in plants are similar to each other in religions and traditions.