أثر الاعتزال في تفسیر الكشاف للزمخشري والرد علیه
Zemahşeri'nin Keşşaf tefsirinde itizal ve eleştirisi
- Tez No: 773409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMANNULLAH POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, Mu'tezile öğretisinin el-Zemahşerî'nin tefsiri üzerindeki etkisini ele almıştır: (El-Keşşâf an Hakaiki't-Tenzil vaUyunilAkavil fi Vucuhil' Tavil ) , O (El-Keşşâf) olarak bilinir ve bu yoruma dahil ettiği fikirler Mu'tezile doktrinini destekler ve tüm gücüyle savunur. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, seçilmesinin nedenleri, önemi, daha önce yapılan araştırmalar ve kullanılan metodolojiden bahsettim. İlk bölüme gelince, Mu'tezile doktrinine ve nasıl ortaya çıktığına, dini ilkelerinin neler olduğuna, Emevi ve Abbasi otoriteleri ile ilişkilerine, ardından genel olarak Kuran'ı tefsiri yaklaşımlarına kısaca değindim ve ondan sonra Zemahşerî'ye değindim, biyografisinden ve bilimsel durumundan bahsettim ve ardından Zemahşerî tarafından derlenen tefsir kitabı (elKeşşâf) hakkında konuştum. İkinci bölüm, Mu'tezile'nin beş ilkesini daha ayrıntılı olarak ele aldı: Tevhid, Adalet, Va'd ve Vaîd (Söz ve tehdit, kişinin amelinin haliki oluşu), El Menzile beyne'l-menzileteyn (büyük günah işleyenlerin iman ve inançsızlık arasında bir yerde bulunmaları), Emr-i bi'lma'rûf ve Nehy-i AnilMünker. Her birini dilsel ve deyimsel olarak tanımladım ve bu kökenlerin bağlantısını ve Zemahşerî'nin yorumunu sınıflandırma yöntemi üzerindeki etkilerini açıkladım. Ve ben Zemahşerî'nin, Mu'tezile'nin ayetlere başka anlamları yüklemesi ve hakikat yerine mecazlara başvurarak Mu'tezile'nin öğretisini savunmasını savunduğu yerlerin çoğundan ve doktrinini desteklemek için izlediği diğer yöntemlerden bahsettim. . Üçüncü bölüme gelince, Zemahşerî'ninMu'tezile doktrinini desteklemek için kullandığı, kitabı (el- Keşşâf) sınıflandırması yoluyla kullandığı yöntemleri şöyle açıkladım: sınıflandırmaya yaklaşımı, köktenci yöntemler ve başvurduğu diğer yöntemler. Anormal okumalar yapmak ve doğru hadisleri sorgulamak zorunda kalsa bile onun söylemini desteklemek ve doktrinini desteklemek için, ki bu kesinlikle ispatlanmıştır. Son olarak, sonuç bölümü çalışmanın en önemli sonuçlarını içeriyordu ve bunu, çalışmayı yazarken dayandığım tüm kaynak ve referansları belirterek takip ettim.
Özet (Çeviri)
The study dealt with the impact of the Mu'tazili doctrine on the interpretation of al-Zamakhshari: (Explanation of al-Kashshaf about the facts of revelation and the eyes of gossip in the faces of interpretation), known as al-Kashf, and the ideas it introduced into this interpretation of ideas that support and defend the Mu'tazila doctrine with full force, and it included an introduction and three chapters. In the introduction, I talked about the topic of the research, the reasons for its selection, its importance, previous studies and the methodology used in it. As for the first chapter, I made a quick reference to the Mu'tazila doctrine and how it arose, and what are their religious principles, and their relationship with the Umayyad and Abbasid authorities, then their approach to interpreting the Qur'an in general, and after that I touched upon Al-Zamakhshari, I mentioned his biography and his scientific status and then talked about the book (The Scout), which is The interpretation compiled by Al-Zamakhshari. The second chapter dealt with the five principles of the Mu'tazila in more detail, which are: monotheism, justice, promise and threat, status between the two statuses, and enjoining what is good and forbidding what is wrong. And I mentioned most of the places in which al-Zamakhshari defended al-Mu'tazilite's defense of the Mu'tazila doctrine by downloading the noble verses to what they could not bear, and resorting to metaphor instead of the truth, and other methods he followed in supporting his doctrine. As for the third chapter, I clarified the methods that al-Zamakhshari used to support the Mu'tazila doctrine through his classification of the book (The Scout), such as: his approach to classification, fundamentalist methods, and other methods he resorted to to support his saying and support his doctrine, even if he was forced to cite abnormal readings and question the correct hadiths. Which has definitely been proven correct. Finally, the conclusion contained the most important results of the study, and I followed that up by mentioning all the sources and references that I relied on during my writing of the study. I ask God to accept this work, purely for His sake.