Tabakalaşma kuramı kapsamında kültürel tüketim örüntülerinin bireylerin gıda tercihleri ile ilişkisi
The relationship of cultural consumption on individuals' food preference within the scope of stratification theory
  1. Tez No: 773423
  2. Yazar: GİZEM SULTAN KAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı tabakalaşma kuramı kapsamında bireylerin kültürel tüketim örüntülerinin gıda tercihleri ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çok yöntemli bir araştırma metodunun izlendiği araştırmada, ilk olarak bireylerin gıda tüketim tercihleri tabakalaşma kuramı çerçevesinde kümeleme analizi kullanılarak kategorize edilerek belirlenmiştir, sonrasında ise ortaya çıkan grupların kültürel tüketim örüntüleri çoklu uygunluk analizi kullanılarak ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın evrenini Ankara ilinde yaşayan bireylerden oluşturmaktadır. Evreni temsil edecek örneklem sayısı hesaplandıktan sonra basit tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile 601 kişiye ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucu gıda tercihleri gelenekselden post-moderne, gelenekselciler, evetçiler, modernistler, hedonistler ve kilo kontrolcüler olmak üzere gruplandırılmıştır. Kültürel tüketime ilişkin sonuçlara bakıldığında ise dünya mutfağı ve fine dining restoranları tercih eden katılımcıların klasik batı müziğini beğendiği ve tercih ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of individuals' cultural consumption patterns on the tendency in food preferences. Firstly, consumer profiles were determined by categorizing the food consumption preferences of individuals within the framework of stratification theory Afterwards, the cultural consumption patterns of the emerging groups were revealed by using the cultural omnivore variable. The population of this research consists of individuals living in Ankara. After calculating the number of samples to represent the universe, 601 people were reached with the convenience sampling method. As a result of the analysis, food preferences were grouped as traditional to postmodern, traditionalists, yesayers, modernists, hedonists and weight controlers. Looking at the results regarding the cultural omnivorousness variable, it is seen that the participants who prefer world cuisine and fine dining restaurants like and prefer classical western music.