COVID-19 pandemi sürecinin epilepsi hastaları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the COVID-19 pandemic process on epilepsy patients
  1. Tez No: 773424
  2. Yazar: TUĞBA ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN FERDA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalıĢmada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji polikliniğinde eriĢkin ve çocuk epilepsi tanılı hastalarda COVID-19 pandemisi ve bu nedenle oluĢan sokağa çıkma yasağının, hastaların nöbet sıklığı, stres, depresyon ve anksiyete üzerine etkisinin araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Kesitsel tipteki bu araĢtırmaya 200 vaka dahil edilmiĢtir. Veriler muayeneye gelen hastalardan anket aracılığıyla yüz yüze toplanmıĢtır. Anket formları sosyodemografik ve klinik özellikleri (eeg, mrg vb.) sorgulayan veri formu, beck depresyon, beck anksiyete ve çocuklarda depresyon ölçeğinden oluĢmaktadır. Kategorik verilerin karĢılaĢtırmalarında Pearson χ2 ve Fisher kesin χ2 testleri kullanılmıĢtır. Nicel değiĢkenlerde iki grup karĢılaĢtırmalarında Student t testi, ikiden fazla grup karĢılaĢtırmalarında tek yönlü varyans analizi kullanılmıĢtır. Çoklu karĢılaĢtırmalar için Tukey ve Tamhane testleri kullanılmıĢtır. Verilerin analizleri TURCOSA istatistik yazılımında gerçekleĢtirilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of the COVID-19 pandemic and the resulting curfew on seizure frequency, stress, depression and anxiety in patients with adult and pediatric epilepsy in the Neurology Outpatient Clinic of Erciyes University Medical Faculty Hospital. 200 cases were included in this cross-sectional study. The data were collected faceto-face from the patients who came to the examination through a questionnaire. Questionnaire forms consist of a data form questioning sociodemographic and clinical characteristics (eeg, MRI, etc.), beck depression, beck anxiety, and depression in children. Pearson χ2 and Fisher exact χ2 tests were used to compare categorical data. For quantitative variables, Student's t test was used for comparisons of two groups, and one-way analysis of variance was used for comparisons of more than two groups. Tukey and Tamhane tests were used for multiple comparisons. Analysis of the data was carried out in TURCOSA statistical software.