Onkolojik cerrahi alanında yapılan bir araştırmada illüstrasyon kullanımı; kolon anastomozu ve hipertermik intraperitoneal kemoterapi süreci üzerine özgün bir örnekleme
The USE of illustration in a study in the field of oncological surgery; colon anastomosis and hyperthermi̇c an original sampling of the intraperitoneal chemotherapy process
  1. Tez No: 773426
  2. Yazar: İLKER CİHAN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ EKMEKÇİOĞLU, DOÇ. DR. BUĞRA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Resimleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Disiplinler arası olan bu çalışmanın amacı literatüre yeni ve özgün bir çalışma dizini sunmaktır. Çalışma konusunun kapsamı bilimsel bir araştırmanın illüstre edilmesi çerçevesinde kolon ve rektum kanserlerinde cerrahi ve kombine kemoterapi uygulamasının görselleştirilmesi üzerinedir. Geniş ve kapsamlı bir cerrahi, özellikle kolon ve rektum kanserlerinde, genellikle tam bir sitoredüksiyon elde etmek için gereklidir. Kolon ve rektum kanserleri de dahil olmak üzere, herhangi bir malign tümörün peritona yayılmasını tanımlayan peritoneal karsinomatozis, düşük sağ kalım oranları nedeniyle, geçmişte hastalığın son evresi olarak kabul görmektedir. Son zamanlarda kullanılan yeni bir yöntem olan sitoredüktif cerrahi (Cytoreductive surgery, CRS) sonrası hipertermik intraperitoneal kemoterapinin (Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy, HIPEC) etkinliği birçok çalışmada bildirilmiştir. Bununla birlikte hem deneysel hem de klinik çalışmalar, CRS sonrası HIPEC'in anastomoz iyileşmesi ve sağ kalım oranları üzerinde ciddi olumsuz etkileri olduğunu da göstermektedir. Trombositten zenginleştirilmiş plazma (Platelet Rich Plasma, PRP), literatürde yara bakımında kullanılmış bir yöntem olup, gastrointestinal anastomoz üzerindeki etkileri hakkındaki veriler sınırlı sayıdadır. Bu çalışmada araştırılan bu yeni tedavi yönteminin deney süreci ve sonuçları görselleştirilmiştir. Ayrıca deney sürecinin planlanması, kullanılan deney hayvanları ve bu hayvanlar üzerinde yapılan operasyonlar incelenerek illüstrasyonlara dökülmüştür. Deneysel olarak gerçekleştirilen bu cerrahi anastomoz sonrası Sisplatin ile HIPEC uygulanan sıçanlarda PRP uygulamasının kolon anastomozu üzerindeki etkileri üzerine tasarlanmış olup, elde edilen sonuçlar, genel sağ kalım oranları üzerindeki etkileri ve tedavi planlama süreci tıbbi illüstrasyonların yanı sıra infografiklerle birlikte bir rehber haline getirilmiştir. HIPEC uygulamalarındaki anlatımlarda illüstrasyonlar, araştırmaların anlaşılmasını fotoğraflardan ziyade daha etkili kılmaktadır. Çünkü illüstrasyonlar farklı perspektiflerden bilgiyi aktarma da daha etkili bir yöntemdir. Sonuç olarak elde edilen görsel materyallerin, bilgi aktarımını her türlü anlatımda daha etkin sunabileceği ve özellikli operasyonlarda bir rehber niteliği olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This interdisciplinary study aims to present a new and original study index to the medical literature. The scope of the study is on visual demonstration of the surgery and combined chemotherapy in colon and rectum cancers within the framework of illustrating scientific research. Usually, extensive surgery is required to achieve complete cytoreduction in the colon and rectal cancers. Peritoneal carcinomatosis, which describes the spread of any malignant tumor to the peritoneum, including colon and rectal cancers, has historically been considered the last stage of the disease due to its low survival rates. Recently, as a new method, the effectiveness of hyperthermic intraperitoneal chemotherapy (Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy, HIPEC) after cytoreductive surgery (CRS) has been reported in many studies. However, experimental and clinical studies show that HIPEC after CRS has serious adverse effects on anastomotic healing and survival rates. Platelet-rich plasma (Platelet Rich Plasma) PRP is a method used in wound care in the literature, and results on its effects on gastrointestinal anastomosis are limited. We designed and studied the effects of PRP application on colonic anastomosis in rats who underwent HIPEC with cisplatin after the experimental surgical anastomosis. Results, overall survival rates, and the treatment planning process are presented. In conclusion, we aimed to illustrate this experimental process and the results of this new treatment method. We created and planned an exploratory process with rats. All the process has been presented with infographics formed by the combination of illustrations. Demonstration of the HIPEC application is more definitely understood by the illustration artwork in the research studies. Its power is beyond photography and comes from conveying information from different perspectives. It could be concluded that the visual materials are more effective in carrying knowledge in any fiction, which is a guide in such particular operations.