Your money or your life?an inquiry on the relationship betweenhealthcare quality, issue salience andgovernment popularity
Paranız mı yoksa canınız mı? Sağlık hizmetinin kalitesi, gündemdeki sorunlar ve hükümetlerin popülerliği arasındaki ilişki üzerine bir inceleme
- Tez No: 773429
- Danışmanlar: PROF. DR. SIMON OTJES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ruprecht-Karls-Universität-Heidelberg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tezde gündemdeki sorunlarla hükümet politikalarının performansı ve hükümet popülerliğinin hem ekonomi hem de sağlık politikaları üzerindeki etkisinin geriye dönük incelenmesi yapılmıştır. Çalışmanın temelindeki hipotez, seçmenin yalnızca politikaları başarılı olan iktidar yeniden seçerek ödüllendirdiğini ve onları belirgin olduğunu düşündükleri konular üzerine başarısız politika yürütmüş muhalefete karşı savundukları öne sürmektedir. Bu tezde sonuçların sağlamlığını kontrol etmek adına aynı teorik kavramlar üzerine iki farklı ölçme yöntemi kullanılarak iki ayrı çalışma yürütülmüştür. İlk çalışmada tekil veriler kullanılırken ikinci çalışmada makro veriler kullanılmıştır. İlk çalışmanın sonuçları, seçmenin sağlık sorunları gündemde olduğunda sağlık standartlarını yükselten iktidarı ödüllendirmeye meyilli olduğu fakat standartlar düştüğünde herhangi bir yaptırım uygulamaya meyilli olmadığı ortaya çıkarmıştır. Beklenilenin aksine, gündemde ekonomik sorunlar olduğu görüşünde olan seçmenin ulusal ekonomik şartlar gerilediğinde iktidarı desteklemeye meyilli olduğu görülmektedir. İkinci çalışmada ise kayda değer bir etki görülmemiştir - sonuçlara göre makro seviyedeki ekonomi ve sağlık hizmetinin kalite performasının tarafsız belirteçleri ve sağlık hizmetiyle ilgili sorunların hükümetin popülerliğiyle ilişkili olmadığı görülmüştür. Ancak ikinci çalışmanın verilerinin doğruluğunun gerilemenin sonuçlarında önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The following thesis investigates the moderation effects of issue salience on the relationship between retrospective evaluations of governments' healthcare as well as economy policies performance and government popularity. Its core hypothesis postulates that voters are more likely to reward incumbents with reelection if they pursue successful policies, as well as more likely sanction them with defection to opposition, if their policies fail for issues they consider to be salient. The thesis runs two separate studies using different measurements of the same theoretical concepts to check for robustness of results. The first study is based on individual-level data, while the second study employs macro-level data. Results of the first study suggest, that voters are more likely to reward incumbents for improving healthcare standards when healthcare-related issues are salient, but not more likely to sanction incumbents for worsening healthcare standards. Contrary to expectations, voters who are of the view that economic issues are salient, seem to be more likely to support incumbents when national economic conditions are regressing. For Study 2, the thesis found no significant effect – objective indicators of economic and healthcare quality performance as well as measures of economy and healthcare-related issues on a macro-level seem to be unrelated to government popularity, though data validty is suspected to play an important part in the outcome of the regressions of Study 1.