Gönüllü sade yaşam tarzı ile tüketicilerin kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the investigation of the relationship between the volunteer simple lifestyle and consumer's personal characteristics
  1. Tez No: 720727
  2. Yazar: SEREN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tüketim yaklaşımlarına bakıldığında karşımıza çıkan gönüllü sade yaşam tarzı, insanların kendini bulmasına destek olmakta, alışkanlıkların değişmesine ve doğaya daha yararlı olmayı amaç edinmiş bir felsefedir. Gönüllü sadelik kavramı tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye, daha bilinçli ve gerekli tercihler yapmaya kendine yetecek sade bir yaşama yönelmektir. (Yurdakul, 2018: 12). Gönüllü sadelik kavramında belirli bir kısıtlama yaparak şu demografik özelliklere sahip kişilerin benimsediği bir kavramdır diyemeyiz. Farklı demografik özelliklere sahip kişilerin çevreye olan duyarlılıkları ve tüketimin sürdürülmesi veya maddi tasarruf sağlamaya yönelik istekler bireylerin gönüllü sadeliği benimsemelerine sebep olmaktadır. Gönüllü sade yaşam tarzı büyük bir toplumsal olayı kapsar. Modern dünyanın temel yaşam biçimi gereği artan tüketim miktarının, gelecek nesillerin yaşamlarını tehlikeye atmayacak bir noktaya getirilmesi gerektiği için sürdürülebilir tüketim olgusu doğrultusunda gönüllü sade yaşam tarzı gelişmiştir. Gönüllü sadelik tüketimi ve tüketime bağımlılığı en aza indirmek için günlük faaliyetlerde de doğrudan kontrolü en fazlaya çıkarmak isteyen bir yaşam biçiminin birey tarafından seçilme düzeyidir. Bu çalışmada gönüllü sade yaşam tarzının tüketicilerin kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelenmektir. Literatürde gönüllük sadelik kavramı ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelenirken, tüketim kavramı alt dallarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To design an object of your own to have a consumption system is to dream of a dream from simple life, to support yourself, to complete and complete the goal of completion. The concept of voluntary simplicity is to change consumption habits, to make more conscious and necessary choices, to lead a simple life that is self-sufficient. (Yurdakul, 2018: 12). We cannot make certain restrictions on the concept of voluntary simplicity and say that it is a concept adopted by people with the following demographic characteristics. The sensitivity of people with different demographic characteristics to the environment and their desire to continue consumption or to save money cause individuals to adopt voluntary simplicity. The voluntarily simple lifestyle encompasses a major social event. Since the increasing amount of consumption as a requirement of the basic lifestyle of the modern world should be brought to a point where the lives of future generations will not be endangered, a simple lifestyle has developed in line with the concept of sustainable consumption. Voluntary simplicity is the level of choice by the individual of a lifestyle that wants to maximize direct control in daily activities in order to minimize consumption and dependence on consumption. In this study, the relationship between the voluntary simple lifestyle and the personality traits of consumers is examined. While examining the relationship between the concept of voluntary simplicity and personality traits in the literature, the concept of consumption has been examined with its sub-branches.