Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin uyum ve iskan sorunları ve çözüm önerileri: Doğu Marmara illeri üzerine bir araştırma
Adaptation and settlement problems of Syrians under temporary protection and solution proposals: A research on East Marmara provinces
  1. Tez No: 773428
  2. Yazar: MEHMET ERÇORUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Küreselleşen dünyada birçok ülkede yaşanan kitlesel göç hareketleri, farklı nedenlere bağlı olarak 21.yüzyılda artış göstermektedir. Özellikle iç savaş ve kaos ortamından kaynaklanan nedenlerle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan göçmenler, kitlesel göç hareketlerinin hızlanmasında önemli rol oynamaktadır. 2011 yılı sonlarında Suriye'de ortaya çıkan iç savaş sebebiyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan birçok Suriye vatandaşı başta komşu ülkeler olmak üzere birçok ülkeye göç etmiştir. Günümüzde Suriye'den gelen kitlesel göç hareketlerinden en fazla etkilenen ülke Türkiye olmuştur. Bu çalışmada, Doğu Marmara illeri kapsamında olan Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde yaşayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacıların bulundukları kente ve birlikte yaşadıkları yerel halka karşı düşüncelerinin tespit edilerek uyum sürecinde yaşadıkları sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik sorunların belirlenmesi, yaşadıkları konut problemleri ele alınarak iskân sorunları ve bu sorunların çözülmesine yönelik çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Ayrıca araştırma kapsamındaki Suriyelilerin geleceğine yönelik bazı sorular sorularak başta Doğu Marmara illerinde yaşayan Suriyeli sığınmacılar olmak üzere, Türkiye genelinde bu sığınmacıların kalıcılığın belirlenmesine yönelik analiz yapılmıştır. Çalışmada demografik, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik, iskân ile ilgili sorular, göç etme nedenleri ve Suriyelilerin geleceğiyle ilgili sorulardan oluşan anket formu oluşturulmuştur. Anketlerin cevaplandırılmasında“5'li likert tipi ölçek”,“çoktan seçmeli sorular”ve“evet-hayırlı sorular”kullanılmıştır. Bu anket çalışması, Göç İdaresi Başkanlığı'ndan gerekli izinlerin alınması ve araştırma kapsamında bulunan il göç müdürlükleri yardımıyla, 18 yaş ve üzerindeki Suriyeli sığınmacıların çalışmaya Covid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi ve yüz yüze şekilde katılmasıyla tamamlanmıştır. Bu doğrultuda ankete cevap verenlerin tutarlı cevap verdiği düşünülmektedir. Yapılan bu çalışma, bölgesel düzeyde bir çalışma olması, katılımın yüksek olması ve Suriyeli sığınmacıların bulundukları kente ve ülkeye ne derece uyum sağladıklarını anlamak açısından önem arz etmektedir. Ayrıca Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları iskân ve barınma problemleri ve Türkiye Cumhuriyeti'nden gelecekleri ile ilgili beklentilerini anlamak açısından da önem kazanmaktadır. Bu çalışma sonucunda Doğu Marmara illerinde yaşayan Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları kültürel ve ekonomik sorunların tespit edilmesi, uyum sürecinin ne aşamada olduğu ve gelecekleri ile ilgili beklentilerinin ortaya çıkarılmasıyla yerel ve merkezi aktörlere öneriler verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass migration movements in many countries in the globalizing world are increasing in the 21st century due to different reasons. Immigrants, who had to leave their countries due to the civil war and chaos in particular, play an important role in accelerating mass migration movements. Many Syrian citizens, who had to leave their country due to the civil war in Syria at the end of 2011, immigrated to many countries, especially neighboring countries. At the present time, Turkey has been the country most affected by the mass migration movements from Syria. In this study, the opinions of Syrian refugees under temporary protection living in the provinces of Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu and Düzce, which are within the scope of the Eastern Marmara provinces, towards the city they live in and the local people they live with, to determine the socio-cultural and socio-economic problems they experience during the adaptation process, to determine the housing they live in. It is aimed to present settlement problems and solution proposals for solving these problems by considering the problems. In addition, by asking some questions about the future of the Syrians within the scope of the research, an analysis was made to determine the permanence of these refugees throughout Turkey, especially the Syrian refugees living in the Eastern Marmara provinces. In the study, a questionnaire consisting of demographic, socio-cultural, socio-economic, questions about resettlement, reasons for migration and the future of Syrians was created.“5-point Likert type scale”,“multiple choice questions”and“yes-no questions”were used in answering the questionnaires. This survey study was completed by obtaining the necessary permissions from the Presidency of Migration Management and with the help of the provincial migration directorates within the scope of the research, with the participation of Syrian refugees aged 18 and over online and face-to-face due to the Covid-19 outbreak. In this direction, it is thought that those who answered the questionnaire gave consistent answers. This study is important in terms of being a regional study, high participation and understanding how well Syrian refugees adapt to their city and country. As a result of this study, it is aimed to give ideas and suggestions to local and central actors by determining the cultural and economic problems experienced by the Syrian refugees living in the Eastern Marmara provinces, revealing the stage of the adaptation process and their expectations about their future.