İyon nitrasyonu yöntemi ile alaşımlı çeliklerde yüzey ıslahı
Surface treatment on alloyed steels by ion nitriding
- Tez No: 77348
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İyon nitrasyonu yöntemi kullanılarak malzemelerin mekanik özelliklerini geliştirmek mümkündür. Az alaşımlı çelikler, dökme demirler, titanyum alaşımları bu yöntem ile üstün yüzey özellikleri kazanırlar. Alaşımlı çeliklerin nitrürlenmesi ise daha zordur. Alaşım elementleri sert ve kararlı nitrür fazları oluşturarak sertliği artırmasına rağmen nitrür tabakası yapısında bulunan CrN gibi fazlar azotun daha içlere difüzyonunu engeller, dolayısıyla nitrür tabakası kalınlığı daha ince bir yapıdadır ve nitrür tabakası ile çekirdek kısım arasındaki sertlik değeri çok ani bir düşüş gösterir. Bu çalışmada kullanılan AISI H-13 sıcak işlem takım çeliği numuneleri iyon nitrasyonu işlemi öncesinde ısıl işlem ile sertleştirme işlemine tabi tutulmuşlardır. 800°C de 10 dakika ön ısıtma yapılan numuneler 1050°C de 10 dakika tutularak durgun havada soğumaya bırakılmıştır. Daha sonra 450°C de 30 dakika temperleme işlemi yapılmıştır. Isıl işlem ile sertleştirilmiş numuneler daha sonra 10 mbar basınç altında, 450- 550°C aralığında %20 N2-%80 H2 gaz karışımı kullanılarak, 1-8 saat arasında değişen süreler boyunca iyon nitrasyonu işlemi görmüştür. Optik mikroskopta, nitrürlenen tabaka yapısı incelenmiştir ve yapılan mikrosertlik taramalarıyla, tüm numunelerde sertliğin yüzeyden itibaren değişimi incelenmiştir. Nitrürlenen numuneler daha sonra pim-disk tipi bir abrazif aşınma cihazında, oda sıcaklığında ve çeşitli yükler altında aşınma deneyine tabi tutulmuştur. Tüm deneyler 100 devir/dakika sabit hızla ve toplam 6000 devirlik bir kayma mesafesinde yapılmıştır. Aşınmanın bir ölçüsü olarak kütle kaybı, uygulanan yük ve kayma mesafesine bağlı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İt is possible to improve mechanical properties of materials by using ion - nitriding method. Surface properties of a variety of metallic materials such as low alloys steels, cast iron and titanium alloys are improceed using this method. Nitriding process of high - alloy steels is more difficult, hard and stable nitride phases are formed by alloying elements, but inward diffusion of nitrogen is hindered by some phases such as CrN present in nitride layers. As a result of this, thickness of the nitride layers is less than those of the low - alloy steels and an abrupt decrease in hardness is observed and between nitrided case and untnitrided case. AISI H -13 hot work Tool steels specimens, used in this study, were hardened and tempered prior to ion - nitriding process. After preheating at 800°C for 10 minutes, the specimens were heated to 1050°C and kept out this temperature for 10 minutes before cooling in air. Tempering process was carried out at 450°C for 30 minutes. After the heat treatment, the specimens were ion intrided under a total pressure of lOmbar, at a temperature range between 450° to 550° in a %20 N2 + %80 Hz gas mixture, for 1 - 8 hours. The structure of the nitrided layers were investigated by optical microscopy, and microhardness profiles of all the specimens were obtained by microhardness measurements. Abrasive wear behaviours of the specimens were investigated by using a pirn - disc type abrasive wear tester. Wear tests were performed at room temperature by applying various loads. All wear tests were caried out at a constant dise speed of 100 rpM, for a total sliding distance of 6000 revolution As a measure of abrasive wear, weight loss was determined as a function of applied load and sliding distance.