Murat Dağı (Kütahya-Uşak) herpetofaunasının araştırılması
Research on herpetofauna of Mountain Murat (Kütahya-Uşak)
- Tez No: 77347
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Murat Dağı'nın amfibi ve reptil faunasının ortaya çıkarıldığı bu araştırmada, araziden 1997 Mayıs, 1998 Mayıs ve Haziran aylarında toplanan örnekler morfolojik olarak incelenmiş; pholidosis karakterleri, vücut ölçüm ve oranlan, renk- desen özellikleri daha önce yapılmış çalışmalarla karşılaştmlmıştır. Türlerin tesbit edilebilen biyolojik ve ekolojik özellikleri de aynı başlık altında verilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları sonunda elde edilen türlerin ve bazı biotopların renkli fotoğrafları çekilerek gösterilmiş, sayılarak veya ölçülerek bulunan verilerden bazıları ise çizelge ve şekillerle açıklanmıştır. Bu araştırmada Murat Dağı'nda; dört amfibi ve reptil familyalarından da on bir tür tesbit edilmiştir. Bu türlerin dört tanesi kuyruksuz kurbağa, bir tanesi kaplumbağa, altı tanesi kertenkele ve dört tanesi de yılan gruplarına aittir. Örnekler alttür seviyesinde incelenerek taksonomik durumları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, the amphibian and reptilian fauno of Murat Dağı was investigated. The specimens were collected May 1997, May and June 1998 and examined morphologically in terms of pholidosis, body measurements, ratios, coloration and pattern. Subsequently, results were compared with other studies. The biological and ecological features were mentioned under the same heading as well. The colorful pictures of the biotops were taken and countable or mesaurable characters were presented in either tables or figures. A total of 4 amphibians and 1 1 reptiles were determined in Murat Dağı. Of these species, 4 were anurans, 6 were lizards, 4 were snakes and 1 was tortoise. All species were examined in subspecies level and their taxonomic status were explained.