İzmir'deki toplu konutların Türkiye Emlak Bankası Uygulamaları örneğinde irdelenmesi
The Evaluation of the collective houses in İzmir Through the sample of the Emlak Bank application
- Tez No: 77349
- Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanlığın doğuşu ile başlayan barınma sorunu günümüzde sanayileşme ve gelişmekte olan ülkelerin nüfus artışlarının yeteri kadar denetlenememesi nedeni ile hala devam etmektedir. Ülke nüfusunun hızla artan bir şekilde kentlerde toplanması sonucunda kentler denetimden uzak bir şekilde biçimlenmektedir. Konut gereksinmesinin ortaya koyduğu sayısal açığın karşılanması gereği, kaçınılmaz olarak toplu konut uygulamalarının gündeme gelmesine neden olmuştur. Toplu konut uygulamalarının pahalı yatırımlar olması nedeni ile belli örgütlenmeler sonucunda uygulanması gerekmektedir. Toplu konutlar için arsa üretimi, projelendirme düzeni ve uygulama kalitesi için yeterli planlama ve denetleme mekanizmalarının oluşturulmayışı; uygulama, çevre kalitesi ve altyapı bakımından çok düşük standartlı konut bölgelerinin doğmasına neden olmaktadır. Cumhuriyetin ilanı ile ülkenin imarına yönelik çalışmaların başlaması Türkiye Emlak Bankası'nın temelini oluşturan Emlak Ve Eytam Bankası'nın 1926 yılında doğmasına neden olmuştur. Emlak Ve Eytam Bankası yetim haklarını korumak ve harap durumda olan yurdun iman için görevlendirilmiştir. 1946 yılından itibaren arsa ve arazi satın alarak parsellemek ve imar, sağlık koşullarına uygun konutlar üretmek ile görevlendirilmiştir. Bu araştırma kapsamında; bankanın İzmir'deki toplu konut uygulamalarının derlenmesi ve bu uygulamalarının ülkemizdeki ekonomik, sosyal, kültürel değişimlere bağlı olarak nasıl bir gelişim gösterdiğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca banka tarafindan üretilen toplu konutların ve çevresinin yerleşme alanlarının taşıması gereken özelliklerine göre değerlendirilmesi yapılarak bu ilkelere uyumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The shelter problem which has started along with the birth of manking has still been on duty today due to the lack of the control of the population increas in industrilizising and developing countries. The cities have formated in an uncontrolled way due to the rapid accumulation of the country population in the cities. The necessity of meeting the unfavorable numerical balance presented by the housing requirements has made the mass housing applications a main subject. The mass housing investments have been expensive, and accordingly they have to be applied by some organizations. The lack of the required planning and inspecting mechanisms for the land production, project organization and application qualities for the mass houses have caused the birth of the housing areas with low standart enviromental quality and subconstruction. The start of the reconstruction work of the country by the announcement of the republic has caused the establishment of the Emlak And Eytam Bank, the base of The Emlak Bank in 1926. The responsibilities of this bank have been stated as the protection of the orphan rights and the reconstruction of the destructed country. It has been assigned for the purchase and plot of land and areas and production of houses in healthy conditions as of 1946. The aims of this study have been the collection of the mass housing applications of this bank in Izmir and their development in accordance whit the social and cultural changes in the country. In addition the qualifications of the produced mass houses andtheir enviroment through the bank to the required specifications, and their conformity to these principals have also been evaluated.