Hizmet içi eğitimde yönetici ve uzmanların kararlara katılma düzeyleri üzerine bir araştırma (T. Halk Bankası örneği)
  1. Tez No: 7736
  2. Yazar: ZEYNEP KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, T. Halk Bankası'nda yürütülmekte olan hizmet içi eğitim çalışmalarında yönetici ve uzmanların kararlara katılma düzeylerinin saptanmasıdır. Araştırma sonucunda yönetici ve uzmanların karara katılmanın yarar ve önemine yönelik görüşleri, karara katılmanın uygulamadaki görünümü ve uygulamada katılmayı engelleyen faktörlere ilişkin bilgi edinilecektir. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Görüşme formunda, yönetici ve uzmanların görüşlerini saptamaya yönelik 10 soru, karara katılmanın uygulamadaki görünümüne ilişkin 12 soru ve karara katılmayı engelleyen faktörleri saptamaya yönelik olarak 17 alt seçenekten oluşan 1 soru yer almaktadır. Bankada eğitim çalışmaları ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili yönetici, uzman ve uzman yardımcıları olmak üzere toplam 28 kişi ile görüşme yapılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler frekans ve yüzdeleri alınarak alt problemler ışığında değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1. Yöneticiler ve uzmanlarkarara katılmanın yarar ve önemine inanmaktadırlar. Ancak uzmanlar karara katılmanın yarar ve önemine yöneticilerden daha fazla inanmak ta ve kararlara katılmaya istekli görünmektedirler. Üİ2. Her iki grup açısından da, karara katılmaya yönelik temel görüşlerin pratiğe dönüşürken geçerliğini ne ölçüde koruduğuna ilişkin bulgular, karara katılmanın uygulamada gerçekleştirilemediği doğrultusundadır. 3. Yöneticiler, karara katılmayı engelleyen faktörleri sırası ile, -“İletişim kopukluğu”, -“Yöneticinin tutum ve davranışları”, -“Grup toplantıları düzenlemek için yöneticinin yeterli zamanının olmayışı”olarak göstermişlerdir. 4-. Astlar açısından uygulama karara katılmayı engelleyen faktörler ise, -“İletişim kopukluğu”, -“Astların görüş ve önerilerini açıkça belirtmelerine olanak sağlanmaması”, -“Yöneticinin yetişme biçimi”olarak bulunmuştur. Görüldüğü gibi,“iletişim kopukluğu”ner iki grup açısından da uygulamada karara katılmayı en fazla engelleyen faktör olarak gösterilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine to what extent the executives and specialists participate in de cision making for in-service training activities of T.Haîk Bankası. As a result of the studies carried out for this review; the opinion of executives and specialists on the effeciency and the importance of participation in decisi on making, view of practice, and factors inhibiting the participation in decision making, have been determined. For data collecting“Interview Form”was used. The contact of said form was composed of 10 questions for opi nion, 12 questions for view of practice and 17 questions for inhibiting factors. Interview was made with 28 persons in total compo sed of executives, specialists and asst. specialists of the Bank. Final data obtained at the and of the study are appraised and interpreted under the light of sub-problems through calculating the frequencies and percentages. Results of the study are as follows : 1. Both executives and specialists are agreed on the effeciency and importance of participation in decisi on making. However, specialists gives more importance than executives and.: they are more desirous.2. Findings showed that the participation in deci sion making were not realized in practice despite the po sitive opinions on this matter. 3. From both executives and specialists stand po ints it has been determined that“lock of communication”was the most inhibiting factor for participation in de cision making. vi