Effects of asphalts modified with PTT cable disposals on asphaltic concrete
PTT kablo atıkları ile modifiye edilen asfaltların asfalt betonu üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 77350
  2. Yazar: MEHMET KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yollara duyulan ihtiyaç ve onlardan beklenilenler günden güne artmaktadır. Son yirmi yıl içerisinde trafik hacimleri, lastik basınçları ve dingil yükleri artmıştır ve 2000' li yıllara doğru baktığımızda bu artışın devam edeceği açıkça bellidir. Bu artışı karşılayabilmek için geleneksel yol dizayn yöntemleri ciddi gözlemler ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilmelidir. Mühendisin amacı; en iyi ve, zamanla, maliyeti en düşük, tekrarlanabilen ve tekrar üretilebilen dizayn yöntemini bulmak olmalıdır. Bu çalışmanın amacı iki yönlüdür: birincisi bitümlü yol malzemeleri ile ilgilenen kişilerin göz önüne almaları gereken faktörleri sıralamaktır; ikincisi ise yol mühendislerinin ve yöneticilerinin eğitimine yardım sağlamak amacıyla bitümün modifiye edilmesiyle ortaya çıkan yol teknolojisindeki önemli yeni gelişmelerin bir özetini sunmak ve katkıda bulunmaktır. Bu çalışmada modifiye bitümün olası bütün uygulamalarından bahsetmek mümkün olmamıştır. Örneğin, organo-manganez ya da sülfür katkısı ile bitüm modifikasyonu gibi. Bu çalışmada, kaplamada meydana gelen bozulmalara karşı alınacak önlemler üzerinde durulmuştur. Çözümlerden birisi olan PTT kablo atıklarının katılması (geri dönüşümlü plastik katkısıyla karışım modifikasyonu) örnek çalışma olarak seçilmiştir. PTT kablo atıkları ile hazırlanan asfalt betonu numuneleri Marshall testine tabi tutulmuştur. Marshall test sonuçlan göstermiştir ki; geleneksel asfalt betonuna PTT kablo atıklarının katılması stabiliteyi arttırmıştır. Çalışmanın sonunda test sonuçlan sunulmuş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The demands and the expectations made on roads are increasing day by day. Traffic volumes, tyre pressures, and axle loads have all increased over the last twenty years and as we look forward to the year 2000, it is clear that, this trend will continue. To meet these demands, conventional road design procedures should be up graded by performing serious observations and engineering study. The aim of the engineer should be to find out the best, and by the time, the most cost effective design procedures which are reproducible and repeatable. The purpose of this study is twofold: first, to set forth some of the basic factors which must be considered by individuals dealing with bituminuos pavement materials, and, second, to present a summary of important new developments; that came to stage by the modification of the bitumen or bituminous mixtures in highway technology. It has been impossible to discuss all the applications of modified bitumen which might arise; for example, modification by the addition of sulphur or by the addition of organo-mangenese compounds. In this study, the solutions for the pavement distresses are outlined. Addition of PTT cable disposals (telephone cable waste); which is one of the solutions (modification of the mixture with the addition recycled plastics) is chosen as the case study. Asphaltic concrete samples prepared by the PTT cable disposals were subjected to the Marshall Stability Test. Marshall test results showed that addition of PTT cable disposals into the conventional asphaltic concrete increases the stability of the asphaltic concrete. Test results are outiined at the end of the study. Some conclusions are drawn and suggestions are made.