Fuel value and metal content of selected industrial sludges
Belirlenen endüstriyel çamurların ısıl değeri ve metal içeriği
- Tez No: 77351
- Danışmanlar: PROF. DR. SOL KOHEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Boya endüstrisi arıtma tesisinden çıkan atık su ve çamurlar yüksek miktarda ağır metal içermektedir. Bu atıklar uygun koşullar altında sızarak toprağı kirletebileceği gibi yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarını da kirletebilir. 3 tane leaching metodu vardır. Bunlar A.B.D.. çevre koruma derneği (EPA) tarafından, geliştirilen extraction metodu (EP) toxicity characteristic leaching metodu (TCLP) ve American Society of Testing and Materials (ASTM)'dir. Bu çalışmada bu üç leaching metodu boya ve matbaa mürekkebi endüstrisi çamur ve atıklarına uygulanmıştır. Bu deneysel çalışmalarda yalnızca bir dizi leaching deneyleri ve toksisite testi değil aynı zamanda çamurların ısıl değeri ile inorganik atıkların ve çamurların toplam ağır metal konsantrasyonları incelenmiştir. Bu tür ağır metaller için sızma potansiyeli ve kolorifik değerlerinin tahmini.boya ve matbaa mürekkebi çamur ve inorganik atıklarının geri kullanımı ve bertarafinın muhtemel çevre etkileri ile ilişkili olarak değerlendirilmesi için önemlidir. Çamur ve inorganik kalıntılar içinde Zn Mn çok bol olmasına rağmen, Co ve Cd azdır. Matbaa mürekkebi çamurunda Cu ve Pb çok yüksek konsantrasyondadır. Co ve Cd diğer metaller içinde en son sırada yer alan az konsantrasyonda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The waste water and sludge from dye industry treatment plants is known to be containing a variety of heavy metals which, under certain conditions, can leach out and contaminate soils as well as surface water and ground water resources. There are three leaching procedures; the EP and The TCLP developed by U.S. EPA and the ASTM. In this study, the three leaching procedures are applied to the dye and printing ink industry sludges and inorganic residues. In the experimental studies, not only a series of leaching experiments and toxicity tests but also calorific values of sludges ant total heavy metal concentrations in suldges and inorganic residues were determined. The estimation of leaching potential for such toxic heavy metals and calorific values are important in assessing the possible environmental impacts associated with dye and printing ink industry sludge and inorganic residues resuse and disposal. Although Zn and Mn are among the most abundant metals and Co and Cd are among the least ones in the dye industry sludges and inorganic residues. In printing ink industry sludge Cu and Pb are the most abundant metals. Co and Cd are present in much lesser amounts.