Farklı derecelerdeki siyatik sinir hasarının sıçan dorsal kök gangliyonundaki primer duyusal nöron ve satellit hücrelerine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of different degrees of sciatic nerve injuries on primary sensory neuron and satellite cells in rat dorsal root ganglion
- Tez No: 773502
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Periferik sinir hasarları, hasarlı aksonların hücre gövdelerinin yerleştiği dorsal kök gangliyonlarında, önemli fizyolojik ve morfolojik değişikliklere yol açabilir. Gangliyonlardaki duyusal nöronlar ve onları çevreleyen satellit hücreleri değişen şartlara uyum sağlamak ve hasara yanıt vermek için plastisite gösterirler. Dokudaki satellit hücreleri, sinir yaralanmalarından sonra fagositik özellik kazanarak dejenere nöronların ortamdan kaldırılmasında makrofajlarla birlikte görev yaparlar. Ortaya çıkan bu yapısal ve fonksiyonel değişiklikler tüm hasar tiplerinde aynı şekilde gerçekleşmez. Hasar tipine göre değişen hücresel yanıtın anlaşılması, doku iyileşmesi sürecinde uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Sunulan projede, sıçanlarda farklı derecelerde uygulanan siyatik sinir hasarlarından 30 gün sonra, dorsal kök gangliyonundaki duyusal nöronlar ve satellit hücrelerinin yanı sıra; siyatik sinirdeki miyelinli aksonlar, stereolojik yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Bununla beraber, elektron mikroskobik, immünohistokimyasal ve davranış testleri kullanılarak ince yapısal ve fonksiyonel değişimler de incelenmiştir. Stereolojik değerlendirmeler sonucunda, duyusal nöron sayısı bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries, lead to significant changes in the dorsal root ganglia where the cell bodies of the injured axons are located. The sensory neurons and the surrounding satellite cells gain plasticity to adapt to changing conditions and respond to injury. Satellite cells acquire phagocytic properties and act together with macrophages in the elimination of degenerated neurons. These resulting structural and functional alterations do not occur in the same way in all injury types. Understanding the cellular response, which varies according to the changing types of injury, is important in terms of determining the right treatment method to be applied. In the presented study, sensory neurons and satellite cells in the dorsal root ganglion were evaluated together with myelinated axons in the sciatic nerve after applying different degrees of sciatic nerve injuries to rats. All evaluations were performed using stereological techniques after a 30-day waiting period. In addition, ultra-structural and functional changes were investigated using electron microscopic, immunohistochemical and behavioral tests. As a result of stereological evaluations, no significant difference was observed between the groups regarding the number of sensory neurons (p>0.05).