Streptozotosin ile diyabetik hale getiirilmiş sıçanlarda, gelişen diyabetik nöropatinin önlenmesinde, çeşitli sinir dekompresyon yöntemlerinin etkinliği (deneysel çalışma)
Effectiveness of vamous nerve decompression procedures in prevention of the streptozotocin-induced diabetic rats from development of diabetic neuropathy
  1. Tez No: 118157
  2. Yazar: BÜLENT KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHATTİN ÇELİKÖZ, DOÇ.DR. FUAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII. ÖZET Hipergliseminin tetiklediği çeşitli biyokimyasal reaksiyonların sonucu olarak ortaya çıkan endonöral ödem, diyabetik nöropatinin en önemli nedenidir. Bu durum, basıncı dengeli dağıtacak kadar esnek olmayan perinöral tabaka düzeyinde dolaşımın durmasıyla sonuçlanabilir. İç ve dış sınırlayıcı katlar periferik sinir yapısında“double crush”etkisi yapar. Farklı düzeylerde sinir gövdesine dekompresyon işlemleri, diyabetik nöropatinin takibinde etkili bir destekleyici tedavi yöntemidir. Çalışmada, streptozotocin ile diyabetik hale getirilmiş 30 sıçanın sağ siyatik sinirleri kullanıldı. 3 grup oluşturuldu. Kontrol grubunda, siyatik sinirler sadece ekspoze edildi ve diseksiyon uygulandı. 2. grupta tarsal tünel gevşetildi ve tüm siyatik sinir boyunca, tibial ve peroneal uzantıları ile birlikte epinörotomi yapıldı. 3. grupta ise, diğer grupta yapılanlara ek olarak, fasikülleri dekomprese etmek için, epinörotomi alanlarında ekspoze olan perinöral tabakaya insiyon uygulandı. Diyabetik nöropatideki gelişmeler, ayak iz uzunluğu parametreleri kullanılarak değerlendirildi. 38. hafta ölçümlerinde elde edilen son iz uzunluk değerleri; kontrol grubunda, 26.Ü0.12 mm, 2. grupta 23.2±0.07 mm ve 3. grupta 22.2±0.1 mm idi. Ayak yayılımı, orta ayak yayılımı değerleri, çalışma boyunca iz uzunluğunda oluşan değişimlere parallel olarak gelişti. En iyi gelişme perinörotomi grubunda gözlendi. Çalışmanın sonunda elektron mikroskobik değerlendirme de yapıldı. Değişen derecelerde dejeneratif bulgular izlendi, ancak, bunlar 2. ve 3. gruplarda daha hafif düzeyde idi. Eksternal gevşetmeye internal dekompresyonu eklemenin, diyabetik nöropatide yapısal ve fonksiyonel bozulmayı azaltmada etkinliği artırdığı sonucunu varıldı. Bu çalışmada elde edilen sonuç, tedavisi son derece zor olan diyabetik ayak bakım ve takibinde yeni umutlar doğurmuştur. 48
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY EFFECTIVENESS OF VARIOUS NERVE DECOMPRESSION PROCEDURES IN PREVENTION OF THE STREPTOZOTOCIN-INDUCED DIABETIC RATS FROM DEVELOPMENT OF DIABETIC NEUROPATHY It is a known entity that diabetic neuropathy is the result of endoneurial edema caused by various biochemical reactions triggered by hyperglycemia. This event can cause cessation of circulation at the perineurial level, the tough layer, which is not resilient enough to spread intraneural pressure. Internal and external limiting structures create double crush phenomenon to the nerve structure. Decompression of the nerve trunk at separate levels is one of the adjunction to the overall treatment of diabetic neuropathy. In the study, the right sciatic nerves of 30 rats with streptozotocin-induced diabetes were used. Three groups were created. In the control group, sciatic nerves were just explored and dissected. In Group II, tarsal tunnel release was performed and accompanied by epineurotomy of the sciatic nerve and its peroneal and tibial extensions. In Group III, additionally, perineural sheets, exposed through the epineurotomy sites on both peroneal and tibial nerves, were also incised for decompression of the fascicles. Improvement in diabetic neuropathy was evaluated by using foot print parameters. The last print length values, estimated on the 38th month-measurements, were 26.Ü0.12 mm in control group, 23.2±0.07 mm in Group II and 22.2±0.1 mm in Group III. The Toe Spread and Intermediate Toe Spread values of the groups were parallel to improvements in print lengths throughout the study. The best improvement was observed in the perineurotomy group. At the end, an electron microscopic study was also carried out. It revealed variable degenerative changes but they were milder in Group II and III. It was concluded that adding internal decompression to external release would double the effect in reducing derangement and offered further optimism in the treatment of diabetic neuropathy. 49