Farklı evre ve derecelerdeki meme kanserli hastalarda PTEN geninin ifadelenme düzeylerinin araştırılması
Investigation of PTEN gene expression levels in patients with different stages and grades of breast cancer
  1. Tez No: 639063
  2. Yazar: HATİCE ARZU ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM SUNA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ve ölümle sonuçlanmasına neden olan malignitedir. Günümüzde yeni yaklaşımlar ve yöntemler geliştirilmesine rağmen hastalığın insidansındaki artış meme kanserini çok önemli bir sağlık sorunu haline getirmiştir. Meme kanserinin gelişimine genetik ve çevresel faktörler etki etmektedir. Yapılan birçok çalışmada PTEN'in meme kanserleri içinde önemli bir tümör baskılayıcı gen olduğunu ve kaybının memede karsinogenezi indüklediği belirlenmiştir. Çalışmamızda PTEN geninin mRNA ekspresyon seviyeleri, meme kanseri tanısı alan 31 olgunun tümör dokuları ve periferik kan örnekleri ile 5 sağlıklı bireye ait meme dokuları ile periferik kan örneklerinde belirlendi. Analizler için Eş-Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi kullanıldı. Elde edilen sonuçlar, REST 2009 software programıyla değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, meme kanserli hastaların tümör dokuları ve periferik kan örneklerinde PTEN gen ekspresyon değişimleri değerlendirildiğine toplam 31 hastanın 15'inde down regülasyon, 16'sında up regülasyon gözlenmiştir. Bu değişimlerin %32,3'ü istatistiksel olarak önemli seviyededir. Önemli seviyedeki bu değişimlerin %30'u down regülasyon %70'i up regülasyondur. Meme kanserli hastaların periferik kan örneklerinde PTEN gen ekspresyon değişimleri değerlendirildiğinde ise toplam 31 hastanın 23'ünde down regülasyon, 8'inde up regülasyon gözlenmiştir. Bu değişimlerin %58,1'i istatistiksel olarak önemli seviyededir. Önemli seviyedeki bu değişimlerin %83,3'ü down regülasyon, %16,7'si up regülasyondur. Kan ve doku arasında PTEN geni ekspresyon davranışları bakımından zıtlık söz konusudur. Bunun yanı sıra, meme kanseri Evre IIA'da bulunan olguların periferik kan örneklerinde analiz edilen PTEN gen ekspresyonundaki down regülasyon %92,9 oranıyla dikkat çekmektedir. Grad I-II-III'de bulunan meme kanserli hastalarda PTEN gen ekspresyonu değerlendirildiğinde her histolojik gradda tümör dokusunda PTEN geni up regüle iken periferik kanda down regüle olduğu öne çıkmaktadır. Genel olarak sonuçlarımız değerlendirildiğinde, meme kanserli olguların periferik kanında PTEN geninin mRNA düzeylerindeki azalmanın (down regülasyon), erken evre teşhisinde potansiyel bir bulgu olabileceğini düşünmekteyiz. Bu veriler yeni geniş kapsamlı çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women that causes death. Although new approaches and methods are being developed today, the increase in the incidence of the disease has made breast cancer a very important health problem. Genetic and environmental factors affect the development of breast cancer. In many studies, it has been determined that PTEN is an important tumor suppressor gene for breast cancers and its loss induces carcinogenesis in the breast. In our study, mRNA expression levels of PTEN gene were determined in tumor tissues and peripheral blood samples of 31 cases diagnosed with breast cancer, and breast tissues and peripheral blood samples of 5 healthy individuals. Real-Time Polymerase Chain Reaction method was used for the analysis. The results were evaluated with the REST 2009 software program. In our study, when PTEN gene expression changes were evaluated in tumor tissues and peripheral blood samples of breast cancer patients, down regulation was observed in 15 of 31 patients and up regulation was observed in 16 of 31 patients. 32.3% of these changes are statistically significant. 30% of these significant changes are down regulation and 70% is up regulation. When PTEN gene expression changes in peripheral blood samples of breast cancer patients were evaluated, 23 of 31 patients were down-regulated and 8 were upregulated. 58.1% of these changes are statistically significant. 83.3% of these significant changes are down regulation and 16.7% are up regulation. There is a contrast between PTEN gene expression behavior between blood and tissue. In addition, the down regulation in PTEN gene expression, which was analyzed in peripheral blood samples of patients with breast cancer stage IIA, attracts attention with 92.9%. When PTEN gene expression is evaluated in patients with breast cancer found in Grad I-II-III, it appears that PTEN gene is regulated up in tumor tissue in every histological grade while down regulated in peripheral blood. In general, when our results are evaluated, we think that the decrease in the mRNA levels of the PTEN gene (down regulation) in the peripheral blood of breast cancer cases may be a potential finding in early stage diagnosis. These data will shed light on new comprehensive studies.