Kromit tesis atıklarının değerlendirilmesi
Beneficiation of chromite taillings
  1. Tez No: 77355
  2. Yazar: SELÇUK SAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR CÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye' de kromit zenginleştirme tesislerinde, büyük çoğunluğu ince taneli olan yaklaşık 3.000.000 ton kromit artığı bulunmaktadır. Bu artıkların kazanımına yönelik bir çok araştırma yapılmıştır. Günümüzde ince kromit artıklarının zenginleştirilmesinde flotasyon ve ince tane gravite ayırıcıları uygulanabilmektedir. Merkezkaç kuvvetlerin kullanıldığı gravite ayırım tekniği kalay kazanımında yaygın olarak kullanılmaktadır (Multi Gravity Separator). Türkiye' de bazı araştırmacılar ince kromit artıklarının tenor yükseltilerek kazanımında Multi Gravity Separator' ü başarıyla kullanmışlardır. Bu çalışmada, Etibank Üçköprü Karagedik konsantratör kromit artıklarının tenör yükseltilerek kazanım test sonuçlan ortaya konmaktadır. Ortalama %12 Cr203 tenörlü yaklaşık -1 mm boyutlu numune 106 mikronda yaş olarak elenmiştir. Sallantılı masa kromit artıklarının tenörü -106 mikron boyutunda %20,6 Cr2O3 yükselmektedir. Elek-metal analizleri bu fraksiyonda yaklaşık %77 kromit içeriğini ortaya koymaktadır. MGS testlerinde besleme malı olarak -106 mikron tane boyutlu kromit artığı kullanılmıştır. İri taneli kromitler (+106 mikron) üzerinde sallantılı masa testleri gerçekleştirilmiştir. MGS, klasik masalarla karşılaştırıldığında çok ince boyutlu mineral tanelerinin kazanı başarabilmektedir. Optimum işletme parametrelerini belirlemek amacıyla 21 adet MGS kesikli testleri uygulanmıştır. Kesikli testlerde 180 d/âk tambur dönüş hızı, 4 lt/dk yıkama suyu ve 4° tambur eğiminde, %48,8 tenör ve %65,9 verimle satılabilir konsantre elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci kademesinde -106 mikron boyutlu kromit artığı üzerinde MGS sürekli testleri uygulanmıştır. Sürekli testlerde 170 d/dk tambur dönüş hızı, 3 lt/dk yıkama suyu ve 4° tambur eğiminde, %49,7 tenor ve %64,9 verimle konsantre elde edilmiştir. Sonuçda, MGS ile ince kromit artıklarının ayırımı teknik ve ekonomik olarak mümkün olmaktadır. MGS ince kromit artıklarının geri kazanımında flotasyona alternatiftir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, fine chromite gravity tailings containing appreciable amount of fine chromite accumulated to about 3,000,000 t. These tailings were subjected to many investigations aiming to recover the fine chromite. At present, two basic methods of concentration seem to be applicable to the fine chromite tailings, namely the flotation and the fine particle gravity separation. Fine particle gravity separation technique which uses the centrifugal forces is well known in the field of fine cassiterite recovery. In Turkey, some investigators used the multi gravity separator for upgrading the fine chromite tailings with remarkable success. In this paper, the results of MGS upgrading tests on chromite gravity tailings of Etibank Üçköprü Karagedik concentrator are presented. Initial sample for the tests about -1 mm in size and containing 12 % O2O3 was wet screened at 106 mikrons. As typical for shaking table tailings, the -106 mikrons fraction showed a Q2O3 content of 20,6 % which is much higher than that of initial sample. Metal/screen analyses proved that about 77 % of chromite was present in this fine fraction. As feed of MGS tests, only -106 microns fraction of the sample was used. With the coarse fraction of the initial sample some shaking table tests were conducted. MGS is able the recover very fine particles compared to conventional tables since the separation between heavy and light mineral particles take place under influence of centrifugal forces. 21 batch tests were performed in order to determine the optimum operation parameters of the MGS. The batch tests indicated that a marketable concentrate 48,8 % Cr203 with 65,9 % Cr2C>3 yield can be obtained at 180 rpm rotational speed, 4 1/min wash water and 4 degree drum slope. In the second part of the investigation, a series of continuous tests were performed with MGS using -106 mikrons feed. In continuous tests, a concentrate with 49,7 % Q2O3 content and 64,9