Kromit zenginleştirme sistemlerinin tasarımı
Desi̇gn of chromi̇te enri̇chment systems
- Tez No: 701398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN YARKADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yer kabuğunun doğal bileşenlerinden birisi olan krom elementinin ekonomik olarak üretilebildiği mineral, kromittir. Kromit cevheri, metalürji, kimya ve döküm sanayi gibi sektörlerde kullanılmakta olup, bu sektörlerde kromit cevherinin yerini alabilecek bir alternatif bulunmamaktadır. Türkiye kromit rezervleri bakımından dünya üzerinde önemli bir paya sahiptir. Kromit cevher zenginleştirme sonrası ortaya çıkan tesis atıklarının içerisinde %1 - %2 oranında kromit minerali bulunmaktadır. Türkiye'nin ortalama üretim hacmi yıllık 400.000 ile 600.000 ton arasındadır. Zenginleştirme tesisine giren cevherler fiziksel işlemler sonucu %10 konsatre cevher, %90 maden zenginleştirme atığı olarak ayrılmaktadır. Türkiye'nin toplam üretim hacmi ile bu kıyaslama yapıldığında yıllık 3.600.000 ton/yıl ile 5.400.000 ton / yıl kromit cevher atığı oluşmaktadır. Bu atıklardaki kromitin geri kazanılması ortalama %2 tenörden hesaplanacak olursa yıllık 72.000 ton/yıl ile 108.000 ton arasında kromit kazanım potansiyeli taşımaktadır. Tez kapsamında kromit cevher atığının geri dönüşümünü sağlamak amacıyla bariyersiz sallantılı masa tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Kromit cevher zenginleştirme tesisinden alınan numunenin tasarımı yapılan bariyersiz sallantılı masa ile yeniden zenginleştirme işlemlerine tabi tutularak geri kazanımları tez kapsamında deneysel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mineral from which the element chromium, one of the natural components of the earth's crust, can be produced economically is chromite. Chromite ore is used in sectors such as metallurgy, chemistry and casting industry, and there is no alternative that can replace chromite ore in these sectors. Turkey has a significantly important share in the world in terms of chromite reserves. There is chromite mineral at the rate of 1% - 2% in the plant wastes generated after chromite ore enrichment. The average production volume of Turkey is between 400,000 and 600,000 tons per year. The ores entering the beneficiation facility are separated as 10% concentrated ore and 90% mineral beneficiation waste as a result of physical processes. When this comparison is made with the total production volume of Turkey, 3.600.000 tons/year and 5.400.000 tons/year of chromite ore waste is generated. If the recovery of chromite in these wastes is calculated from an average grade of 2%, it has a chromite recovery potential between 72.000 tons/year and 108.000 tons per year. In the scope of the thesis, a barrier-free shaking table design and application was made in order to ensure the recycling of chromite ore waste. The sample taken from the chromite ore beneficiation plant was subjected to re-enrichment processes with the designed barrier-free shaking table and its recovery was investigated experimentally within the scope of the thesis.