Baha Tahir'in seçme hikâyeleri üzerine bir inceleme
An analysis on the selected stories of Baha Tahir
  1. Tez No: 773580
  2. Yazar: EMİNE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN FIRINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mısır tarih boyunca ilim, edebiyat ve birçok alanda önemli şahsiyetlere ev sahibi olmuştur. Günümüzde de Mısır halen önemli Modern Arap Edebiyatçıları bünyesinde barındırır. Bu çalışmada roman, tiyatro ve hikâye alanında birçok eser verip, eserlerini uluslararası alana taşıyan ve roman, hikâye, tiyatro dalında ödüller almış Baha Tahir'in hikâyecilik tarafı ön plana çıkartılmaya çalışılmıştır. Baha Tahir eserlerini ülkesinin yirminci yüzyıl ile yirmi birinci yüzyılın başlarında yaşamış olduğu olaylara ışık tutmuş ve yazıya geçirmiştir. Kullandığı anlatım teknikleri özellikle de eserlerinde işlemiş olduğu temalarla uluslararası birçok alanda sesini duyurmayı başarmıştır. Yazar Baha Tahir'i ve eserlerini daha doğru anlayabilmek için çalışmanın giriş bölümünde yazarın hayatına, ilmi ve edebi kişiliğine, eserlerine yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde ise hikâyenin oluşum serüvenini, yapı ve unsurlarını ele alarak dil ve üslup açısından bilgilendirilmeye çalıştık. Çalışmasının ikinci üçüncü bölümünde ise yazarın beş hikâye kitabından seçmiş olduğumuz hikâyeleri inceleyerek yazarın Modern Arap hikâyeciliğine sunmuş olduğu katkılara dikkat etmeye çalıştık. Son olarak yazarın hikâyeciliği hakkında birtakım genellemelere ulaşarak eserlerinde vermek istediği ana mesajı sonuç bölümünde vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Egypt has hosted important figures in science, literature and many fields. Even today, Egypt still has important Modern Arabic Literature. In this study, the storytelling side of Baha Tahir, who produced many works in the field of novel, theater and story, carried his works to the international arena and received awards in the fields of novel, story and theater, was tried to be brought to the fore. Baha Tahir sheds light on the events that his country has experienced in the twentieth century and the beginning of the twenty-first century and put it in writing. He succeeded in making his voice heard in many international areas, especially with the narrative techniques he used, especially the themes he worked on in his works. In order to better understand the author Baha Tahir and his works, the life, scientific and literary personality of the author, and his works are included in the introduction part of the study. In the first part of the study, we tried to be informed in terms of language and style by dealing with the story's formation adventure, structure and elements. In the second and third part of his work, we tried to pay attention to the contributions of the author to Modern Arabic storytelling by examining the stories we selected from the author's five story books. Finally, by reaching some generalizations about the author's storytelling, we tried to give the main message that he wanted to give in his works in the conclusion section.