Bahâ Tâhir'in 'el-Hubb fî'l Menfâ' adlı romanı ile Sinan Akyüz'ün 'İncir Kuşları' adlı romanının teknik ve tematik açıdan karşılaştırılması
Technical and thematic comparison of Baha Tahir's novel named 'el-Hubb fi'l-Menfâ' and Sinan Akyüz's novel 'İncir Kuşları'
- Tez No: 864797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR EMEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Farklı milletlere ait edebî eserlerin karşılaştırılmasına olanak sağlayan Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi yirminci yüzyıldan itibaren bütün dünyaya yayılan bir bilim dalıdır. Çalışmamızın giriş bölümünde romanın ve niteliklerinin neler olduğu ve Arap romancılığı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde ' Baha Tahir'in 'hayatı, kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ' El Hubb Fi'l Menfa ' Sürgünde Aşk adlı roman olay örgüsü, mekân, zaman, kişi, anlatıcı bakış açısı ve roman eleştirileri bakımından incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde' Sinan Akyüz'ün ' hayatı, kişiliği ve eserleri hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde ' İncir Kuşları ' adlı roman olay örgüsü, mekân, zaman, kişi, anlatıcı bakış açısı ve roman eleştirileri bakımından incelenmiştir. Beşinci bölümde Baha Tahir'in“El-Hubb Fi'l Menfa”adlı eseri ile Sinan Akyüz'ün ''İncir Kuşları'' isimli romanının teknik ve tematik açıdan karşılaştırılması yapılmış olup karşılaştırmalı edebiyat biliminin ne olduğu, karşılaştırmalı edebiyat biliminin ekolleri hakkında bilgi verilmesinin akabinde romanlarda karşımıza çıkan“Aşk, Karşılıksız Aşk, Kaçış, İşkence, Irkçılık, İstismar, Savaş, Ölüm, Kadın, Dostluk, Sürgün/Gurbet'' temaları işlenmiş olup romanlar”olay örgüsü, kişiler, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı, dil ve anlatım teknikleri bakımından teknik olarak karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışmada Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sinan Akyüz'ün İncir Kuşları romanı ve Çağdaş Arap edebiyatının önemli temsilcilerinden olan Baha Tahir'in hayatı ve daha önce Türkçeye çevirisi yapılmamış olan Sürgünde Aşk romanı hakkında yapılan tahlillerle okuyucuya bilgi vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparative Literature Science, which allows the comparison of literary works belonging to different nations, is a science that has spread all over the world since the twentieth century. In the introductory part of our study, general information about the novel and its characteristics and Arabic novelism are given. In the first chapter, information is given about the life, personality and works of 'Baha Tahir'. In the second part, the novel named Love In Exile“' El Hubb Fi'l Menfa”is analyzed in terms of plot, place, time, person, narrator's point of view and novel criticisms. In the third chapter, it is aimed to give information about the life, personality and works of Sinan Akyuz. In the fifth chapter, the technical and thematic comparison of Baha Tahir's work named ''El-Hubb Fi'l Menfa'' and Sinan Akyüz's ''İncir Kuşları'' is made. Information has been given about what comparative literature is and the schools of comparative literature. The themes of“Love, Unrequited Love, Escape, Torture, Racism, Abuse, War, Death, Women, Friendship, Exile/Homeland”that we encounter in the novels are handled and the novels' plot, people, time, place, narrator and point of view, language and technical comparisons were made in terms of narration techniques. In this study, it is aimed to give information to the reader with the analysis of the novel İncir Kuşları by Sinan Akyüz, one of the leading names in Turkish literature, and the life of Baha Tahir, one of the important representatives of Contemporary Arabic literature, and the novel Love in Exile, which has not been translated into Turkish before.