Salgın hastalıklar ve biyoterörizm: Karanlık gelecek
Epidemic diseases and bioterrorism: The dark future
  1. Tez No: 773591
  2. Yazar: SEMANUR BİLGİÇ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ALPER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Biyoterörizm terimi, hastalık oluşturan mikroorganizmalarla veya yan ürünleriyle salgın hastalık oluşturmak amaçlı yapılan eylemler için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya ve Türkiye örnekleri üzerinden biyoterörizm olarak değerlendirilebilecek vakaların bu ülkelerin güvenlik algısı ile güvenlik yapılanması ve hukuk düzeni üzerine etkilerini incelemek olacaktır. Araştırmanın çıkış noktası; küresel anlamda güvenlik alanında yaşanan gelişmeler ışığında terörizm olgusunda yaşanan dönüşümün de etkisiyle, ABD, Japonya ve Türkiye'de meydana gelen biyolojik ajan temelli vakalar üzerinden yapılan terörizm bağlamında kullanılan araçların muhtemel dönüşümüyle ilgili tartışmalardır. Terör gruplarının biyoterörizmde kullanılan ajanlara kolay bir şekilde ulaşabilmeleri, saldırıların çok büyük senaryolar gerektirmeden yapılabiliyor olması, saldırı maliyetinin kısmen daha düşük olması gibi birçok etken, biyoterörizme karşı alınması gereken önlemleri ve mücadeleyi günümüzde daha önemli duruma getirmektedir. Bu kapsamda yapılan bu çalışma, biyoterörizm konusunda var olan durumu ortaya koyması adına önemlidir. Biyolojik silahlar, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren büyük bir hızla gelişen iletişim teknolojileri terör eylemleri yapmak isteyen örgütler ve gruplar tarafından hem iletişim hem de terör malzemelerinin temini amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle biyolojik terör ajanları, laboratuvarlardan kolay şekilde çalınabilmekte, rüşvet ile alınabilmekte, karanlık web ortamlarında alıcı ve satıcılar arasında alışveriş ile temin edilebilmektedir. Biyolojik terör saldırıları halk üzerinde büyük panik yaratmakta, güvensiz bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Araştırmada vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Vaka analizleri terör örgütlerinin biyoterörizmde yüksek ölüm oranları içeren saldırılar düzenleyemediklerini, bazılarının biyolojik ajanlardan vazgeçerek kimyasal ajanlara yöneldiklerini göstermiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan sonuçlar, ulusal anlamda biyoterörizme karşı savunma ve biyoterörizmle mücadele konularında hukuki bir düzenlemeye rastlanmamış olması, sadece biyoterörizm konusuna odaklanmış uzman bir kamu kuruluşunun olmaması, biyoterörizmde ülkelerin kullandıkları ajanlar arasında farklılıklar olduğu şeklinde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
The term bioterrorism is used for actions aimed at creating epidemics with disease-forming microorganisms or their by-products. The aim of this study is to examine the issues of biological terrorism (bioterrorism) and epidemic diseases, which are among the biggest threats of our age, and to clarify the issues especially biological terrorism agents, diseases caused by them, methods of transmission, and international and national measures taken in this regard. Bioterrorism agents used in easy reach of terrorist groups, attacks that can be made without the need for very large scenarios, the cost of the attack is relatively low, as many factors, measures to be taken against Bioterrorism and the struggle is more important today. This study conducted in this context is important in order to reveal the current situation regarding bioterrorism. The history of biological weapons dates back to the times before B.C. In wars in almost every period of history, a number of methods have been used, such as throwing the dead into drinking water to spread disease, throwing plague-stricken animal or human dead to the opponent with a catapult in order to cause great damage to the opposing side. Since the second half of the 20th century, communication technologies, which have developed at a great pace, have begun to be intensively used by organizations and groups that want to commit terrorist acts, both for communication and for the supply of terrorist materials. Especially biological terror agents can be easily stolen from laboratories, taken with bribes, and obtained by shopping between buyers and sellers on the dark web. Biological terror attacks cause great panic on the public and create an unsafe environment. Case analysis method was used in the research. Case studies have shown that terrorist organizations are unable to organize attacks with high mortality rates in bioterrorism, and some of them have abandoned biological agents and turned to chemical agents. The most interesting conclusion reached as a result of the research is that there is no legal regulation on defense against bioterrorism and combating bioterrorism in the national sense. The absence of an expert public organization that focuses only on the issue of bioterrorism is another important conclusion reached.