Esnek normlu uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems in soft normed spaces
- Tez No: 773590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışmasında bir parametre kümesi ile birlikte esnek noktalar göz önünde bulundurularak esnek normlu uzaylar farklı bir bakış açısı ile incelenmiştir. Esnek süreklilik, esnek dizi, esnek yakınsak dizi ve esnek Cauchy dizisi gibi kavramlar esnek normlu uzaylarda yeniden ifade edilmiştir. Esnek büzülme dönüşümünün esnek normlu uzaylarda verilmesinin ardından Banach büzülme teoremi ve çeşitli sabit nokta teoremleri esnek normlu uzaylarda ifade ve ispat edilmiştir. Bununla birlikte teoremleri destekleyen örnekler uygulama olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, soft normed spaces are investigated form different perspective by considering soft points with a parameter set. Some concepts such as soft continuity, soft sequence, soft cenvergent sequence and soft Cauchy Sequence are restated in soft normed spaces. After the soft contraction mapping is given in soft normed spaces, Banach contraction theorem and various fixed point theorems are expressed and proven in soft normed spaces. However, examples supporting the theorems are given as applications.