An Urban design project for seaside of Aliağa
Aliağa kıyı bandı için bir kentsel tasarım projesi
- Tez No: 77361
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehirsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizde kentsel alanların gelişimi ve planlaması imar planları yardımıyla yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak kentler sadece matematiksel hesaplara göre planlanmakta ve düzenlenmektedir. Bu tip bir yaklaşım üç boyutlu düşünebilmeyi engellediği için kentsel mekanlar hem estetik hemde fonksiyonel açıdan yetersiz kalmaktadır. Başka bir değişle karşımıza, kalitesiz ve birbirine benzer mekanlardan oluşan kentler çıkmaktadır. Bu sorunun çözümü tabiki imar planlarım reddetmek değildir. Ancak kentsel alanlar bir kentsel tasarım projesi kapsamında, bütünsel bir planlama yaklaşımı içinde ve üç boyutlu olarak ele alınmalıdır. Doğal olarak kentsel ölçekteki rekreasyon alanlarının planlanmasıda kentsel tasarım disiplininin konusudur. Projenin konusu olan su sporları merkezi taşanımda bu genel kapsam içinde değerlendirilmiştir. Projenin amaçlarını genel olarak şu şekilde özetleyebiliriz. Kentlilerin rekreatif ve sportif amaçlı olarak kullanabileceği bir kentsel mekanın oluşturulması.. Aliağa ve yakın çevresinin ilgi göstereceği bir kentsel prestij alanının yaratılması.. Sportif yarışmaların organize edilebileceği bir spor merkezinin yaratılması.. Bir sanayi kenti olan Aliağanın turizm potansiyelinin (yakın çevresindeki turistik ve arkeolojik değerler de dikkate alınarak) arttırılması.. Aliağa kıyı bandında şu an mevcut olan yürüyüş bandı ve rekreasyon alanının proje alanı ve plajla birleştirilerek, kentin içinde devamlılığı olan bir rekreasyon alanının yaratılması. Aliağa hızla büyüyen bir sanayi kenti olması nedeniyle bu tip bir kentsel parka gereksinim duyulmaktadır. Bu ihtiyaç projenin uygulanacağı yerleşim yerinin seçiminde birinci derecede etkili olmuştur. Seçilen alanın su sporları merkezi olarak değerlendirilmesinin sebebi ise bu konunun Türkiyede uygulamasının yok denecek kadar az olması ve bir kentsel rekreasyon alanına bu tip bir fonksiyonun yüklenmesinin, alanın kullanılabilirliğini ve cazibesini arttıracak olmasıdır. Tezimde bu konu, dünyadaki örnekler, genel tasarım kriterleri ve tasarım için önerdiğim proje ile birlikte işlenecektir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the development and the planning of the urban areas is being done by the master and detailed plans. As a result, the planning and organasing of cities just depends on mathamatical calculations. This kind of approach obstructs three dimensional imagination, so that urban spaces are not sufficent as an aesthetical and functional. At the other hand, there are no different between new cities, they have similiar and no quality spaces. The solution of the problem is not only to refuse the city plans, but also is making urban design projects which include three dimensional imagination and comprehensive planning approach. Naturally, planning of the recreation areas in cities is the subject of the urban design discipline. Water sports centre design which is the subject of the project comes into wiev in this general inclusion. We can generally explain the aims of the project like that;. To creat an urban area that citizens will make use of recreation and sports.. To create an urban prestige area which Aliağa and near environment will use.. To creat a sport centre which can sporting competitions be organised in.. To increase the tourism potential (We must take into consideration the tourism potential and archeological structure of its environment) of Aliağa which is an industrial city.. To connect the water sports centre and beach with the existing recreation area which is at the seaside of Aliağa. And to create a recreation area which can be access easy. Aliağa is a developing industry city. Therefore this kind of recreation area is a necessity for the city. This condition have been effected first, for the selection of the settlement.The reason of using the area as a water sports centre, is that the application of the subject is not enough in Turkey, and a recreation area which has got that kind of function will increase the usage and influences of the area. In my thesis I will try to explain this subject by the examples from all over the world, and in the basic design criters and I will also offer a project for this subject.