Torakotomi sonrası ağrı tedavisinde İV PCA morfin uygulaması ile torakal epidural Fentanil infüzyon karşılaştırılması
- Tez No: 88947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KATI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada poscoperatif torakotomi ağrı kontrolünde sürekli epidural fentanil infüzyonu ile İV-PCA aracılığıyla uygulanan morfinin etkisini ve güvenirliliğini karşılaştırmayı amaçladık. Elektif torakotomi planlanlanan 40 olgu 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Grup I'e torakal epidural fentanil infüzyonu (10ugr/ml, 4-5 ml/saat) Grup Il'ye ise İV-PCA morfin verildi. İndiksiyon 5-7 mg/kg tiopental, 0.08mg /kg veküronyum ve 2 ug/kg fentanille sağlandı. Anestezi idamesine %60 N2O + %40 O2 + %0,5-l isofluran, 100 ug/h bolus fentanil ve O.Olmg/kg vecuronyunn bromür ile devam edildi. Olguların VAS'lanna postop 4, 16, 24, 40, 48 ve 64. Saatlerde, \~RS, sedasyon skorları ve yan etkilerine ise operasyondan sonra birinci, ikinci ve üçüncü günlerde bakıldı. VAS ve VRS skorları grup I'de grup Il'ye göre anlamlı ölçüde daha düşük bufrundu (p< 0,05). Kusmanın sıklığı açısından fark saptanmazken bulantı ve sedasyon grup I'de grup Il'ye göre, kaşıntı ise grup İT de grup I'e göre istatistiksel açıdan daha düşük bulundu 1 p< 0,05). Hastaların hiçbirinde torakal epidural kateterizasyona bağlı komplikasyon ve şiddetli solunum depresyonu gelişmedi. Biz bu çalışmada torakotomi sonrası ağrı tedavisinde torasik epidural fentanil infüzyonunun İV-PCA morfinden daha kaliteli analjezi sağladığı ve daha az yan etki oluşturduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY İn this study we aimed to compare the efficacy and safety of continuous thoracal epidural fentanyl infusion with IV-PCA morphine in the management of postoperative pain after thoracotomy. Elective thoracotomy planned 40 cases were allocated in to two groups. While thoracal epidural infusion of fentanyl (10ug/mL at 4 -5 mL/h) was given to group I, whereas morphine given through a IV-PCA system to those in group II. induction was achived by 5-7 mg/kg thiopental, 0,08 mg/kg vecuronium and 2 ugr/kg fentanyl. Maintaince of anesthesia was provided by 60 % N2O + 40 % O2 + 0,5-1 % isoflurane. The VAS of the cases were recorded at the postoperative 4 * 16 *, 24 * 40 * 48 * and 64 * hours. VRS, sedation scores and side effects of the cases were recorded at the postoperative 1st, 2nd and 3rd days.